Jak se vypořádat s houštinou dlouhých chloupků, které vám vykukují z nosních dírek?

Když se podíváte do zrcadla, něco vás zaujme. Nakloníte se, abyste si to prohlédli zblízka, a v tu chvíli zjistíte, že ona „věc“ jsou chloupky, které rostou v nosních dírkách. Rostou všem, ale vidět jsou jen někomu. Hlavu vám okamžitě zaplní tisíce otázek. Kdy vyrostly? Jak to, že jsou tak dlouhé? Jak se jich co nejlépe zbavit?

Účel chloupků v nose

Nejprve se uklidněte, chloupky v nose jsou přirozenou a důležitou součástí našeho organismu. Vnitřní povrch nosu má ve skutečnosti tolik vlasových folikulů jako temeno naší hlavy. Chloupky v nose považujte za jakýsi přirozený filtr vzduchu. Když dýcháte nosními dírkami, chloupky blokují a zachycují prach, pyl a další nebezpečné částice a mikroorganismy, které by se jinak mohly dostat do našich plic.

Ne všichni vědí, že nosní chloupky pokrývá tenká vrstva hlenu, která pomáhá těmto částicím lépe k chloupkům přilnout. Tyto drobné kousky nečistot přenášených vzduchem nakonec skončí v „hlenové pokrývce“ na vnitřní stěně nosních dírek. Takto zachycené částice následně buď spolkneme, nebo se jich zbavíme smrkáním či kýchnutím.

Proč jsou chloupky tak dlouhé?

Stárnutí přináší spoustu různých tělesných změn, patří mezi ně i změny ochlupení v nose. Chloupky v nose se s přibývajícím věkem přirozeně prodlužují a zesilují. Navíc se s postupujícím věkem u vlasových folikulů může vyvinout takzvaná „anagenní citlivost“. To znamená, že folikuly jsou citlivější na hormony ve vašem těle. Působení hormonů pak může prodloužit růstovou fázi vlasových folikulů, takže rostou delší a hrubší.

Nos muže z profilu.
zdroj: unsplash.com

V závislosti na rodinné anamnéze můžete mít větší či menší sklony k dlouhým chloupkům v nose. Muži jsou k delším nosním chloupkům obecně náchylnější než ženy. Mít dlouhé nebo husté chloupky v nose není vždy špatné. Výzkumy dokonce ukazují, že mít v nose více chloupků může být prospěšné. Husté nosní chloupky totiž mohou ve spojení se sennou rýmou snížit riziko vzniku astmatu.

Jak se zbavit chloupků v nose?

Je vhodné uvést, že dlouhé chloupky v nose nemají žádné zdravotní nevýhody. Většině lidí vadí především z estetických důvodů. Můžete mít také pocit, že více shromažďují zaschlý hlen a další nečistoty, což trochu ztěžuje hygienu.

Jedno z nejjednodušších řešení, jak se s dlouhými chloupky v nose vypořádat, představují zastřihovače chloupků, které si s nevzhledným porostem rychle, efektivně, šetrně a bezpečně poradí. Mnohé z nich mají navíc i různé nástavce, které lze použít také na obočí či uši. Vzhledem k tomu, že chloupky v nose dorůstají, budete muset zastřihovač používat pravidelně.

Žádné vytrhávání

Možná vás napadlo, že snadným řešením by bylo chloupky vytrhnout. Tomuto nutkání raději odolejte. V základu každého chloupku v nose se nachází řada patogenů. Když si chloupky v nose vytrháváte, poškozujete tím pokožku uvnitř nosu a zároveň tyto patogeny vytřásáte. To může mít za následek nosní vestibulitidu, infekci v nosní dutině. Studie na lidech s nosní vestibulitidou označila vytrhávání chloupků za hlavní rizikový faktor.

Jaká rizika v sobě ukrývá dloubání či šťourání v nose?

Zdroj: businessinsider.com, sciencedirect.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X