Uklidňující čaje, které vám pomohou po náročném dni

Stresující den se může snadno přenést i do našeho večera. Možná budete mít chuť pustit si televizi, spořádat tabulku čokolády nebo si otevřít láhev vína. Tyto možnosti vám mohou krátkodobě udělat dobře, ale z dlouhodobého hlediska řešením nejsou. Teplý šálek v ruce a jemná vůně čaje nám mohou též pomoci odreagovat se. Vyzkoušejte večerní čajový rituál, uklidní vaše tělo i mysl. Jaké druhy čajů jsou pro snížení stresu nejlepší?

Černý čaj

Černý čaj je vlastně oxidovaná varianta čaje. Oxidace je chemická reakce, při níž jsou čajové lístky vystaveny působení vzduchu, což vede k jejich hnědnutí a černání. Tento čaj má antioxidační vlastnosti a studie též zjistila, že pití černého čaje po dobu šesti týdnů ve srovnání s placebem výrazně snižuje stres. Pravidelné pití černého čaje tak může být způsobem, jak se večer zklidnit.

Levandulový čaj

Levandulový čaj je další možností pro zklidnění nálady. Výtažky z levandule jsou užitečné při léčbě úzkostných poruch a depresí, neboť mají antidepresivní, sedativní a uklidňující vlastnosti. Poupata levandule vložte do sáčku nebo čajové kuličky a spařte je horkou vodou. Uklidňující nápoj si můžete vychutnat po 10 minutách louhování.

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj je ideálním společníkem před spaním, protože pomáhá navodit relaxaci. Studie zjistila, že heřmánkový čaj pomáhá snižovat příznaky úzkosti. Tento uklidňující a stres snižující účinek je způsoben přítomností apigeninu, antioxidantu, který přímo působí na neurotransmitery a pomáhá mysli relaxovat. Do horké vody přidejte květy heřmánku a nechte je 2 až 3 minuty louhovat.

Čaj připravený z heřmánku.
zdroj: unsplash.com

Mátový a meduňkový čaj

Čaj z máty peprné má silný účinek proti úzkosti a může vám pomoci zbavit se stresu. Výzkum odhalil, že již pouhá vůně mátového čaje může pomoci navodit relaxaci. Mátový čaj může též snížit příznaky deprese, úzkosti a chronického stresu. Rovněž meduňka, která též patří do čeledi hluchavkovitých, je jednou z bylinek, které mohou snížit stres po dlouhém dni. Studie též naznačují, že meduňka snižuje úzkost a zlepšuje krátkodobou paměť.

Zelený čaj

Zelený čaj je známý tím, že poskytuje mnoho zdravotních výhod, neboť má vysokou koncentraci katechinů, aminokyselin známých jako l-theanin a přirozeně se vyskytujících antioxidantů. Zelený čaj pomáhá též snižovat hladinu úzkosti a inhibuje „aktivitu a-amylázy“, což je marker stresu.

Studie, která byla publikována letos v únoru v časopise Biomedical Reports zjistila, že pití šesti šálků zeleného čaje bez kofeinu po dobu šesti týdnů zlepšilo příznaky deprese, úzkosti a stresu. Ačkoli šest šálků denně může znít jako hodně, z dlouhodobého hlediska může pomoci odvrátit stres.

Čaj z vitánie snodárné

Ašvaganda neboli vitánie snodárná je podle výzkumů další bylinkou, která pomáhá odstranit stres. Jedná se o ajurvédskou bylinu, kterou lze přimíchat do čaje a která je považována za nervové tonikum, pomáhá podpořit nervový systém. Navíc pomáhá též zmírnit úzkost a zlepšuje celkovou náladu.

Čím vším našemu organismu prospěje pití šípkového čaje?

Zdroj: healthshots.com, healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, link.springer.com, ncbi.nlm.nih.gov, spandidos-publications.com, artfultea.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X