Biopsie prsu mnohým z nás nahání hrůzu. Máme ji totiž spojenou především s rakovinou. To, že vám ale byl tento zákrok, který spočívá v odebrání vzorku tkáně nebo buněk, doporučen, ještě zdaleka neznamená, že se ve vašem případě o onkologické onemocnění skutečně jedná. Samotného zákroku se není třeba nikterak obávat, je téměř bezbolestný a trvá jen několik málo minut.
Proč se biopsie prsu provádí
Biopsie prsu se provádí v případě problémů, které jsou zjištěny prostřednictvím mamografu nebo ultrazvuku prsu. Rozmanité zobrazovací metody mohou pomoci identifikovat problematické oblasti, ale nedokážou rozlišit mezi zhoubnými a nezhoubnými buňkami. Biopsie může být také nařízena, pokud byla bulka nalezena při pohmatovém vyšetření nebo pokud se na pokožce prsu či bradavce objeví viditelné změny.
Jak se biopsie prsu provádí
Nejčastěji prováděným typem biopsie prsní tkáně je core-cut biopsie. Ta je většinou prováděna za kontroly ultrazvuku, který zajištuje, že vzorek byl skutečně odebrán z podezřelého ložiska. Pacientka leží při zákroku na zádech nebo na boku. Výkon se provádí v lokální anestezii, vlastní vpich je mírně nepříjemný, ale následně již pacientka žádnou bolest necítí. Odběr se provádí speciální tenkou jehlou, která se zavede přes kůži až do místa, kde se nachází bulka. Při odběru může pacienta cítit lehký tlak. Odebraný vzorek je následně odeslán na histologické vyšetření.
Biopsie prsu nevyžaduje žádnou speciální přípravu, několik dní před zákrokem je pacientce většinou pouze odebrána krev na zjištění srážlivosti, pokud pacientka dlouhodobě užívá léky na srážlivost krve, může dojít k jejich vysazení. Celkové vyšetření obvykle trvá přibližně 20 minut, samotný odběr ale jen několik málo minut. Kromě core-cut biopsie existují ještě dvě další možné metody, které se k odběru prsní tkáně používají – vakuová biopsie pod ultrazvukem a stereotaktická vakuová biopsie.
Co vás čeká po zákroku
Vzhledem k aplikaci anestezie je zákrok téměř bezbolestný a krátce po biopsii může pacientka odejít domů. Doporučuje se ale v daný den spíše klidový režim, vhodné je vyhnout se těžké fyzické práci a sportu. Po zákroku může dojít k malému krvácení z místa odběru a následně se může v místě vpichu jehly vytvořit drobná modřinka. Pokud je místo mírně bolestivé, může pomoci ledování nebo běžné anestetikum. V den zákroku je možné místo osprchovat, koupání ve vaně či v bazénu se doporučuje až za několik dní.
V naprosté většině případů po zákroku nedochází k žádným komplikacím. Jestliže je místo zarudlé, velmi bolestivé, objeví se výtok či se dostaví horečka, doporučuje se vyhledat lékaře. Výsledky biopsie prsu jsou k dispozici většinou do jednoho až dvou týdnů.
Chcete svá prsa zpevnit? Pomůže nejen cvičení, ale také masáže či vhodná podprsenka.
Zdroj: healthline.com, cancer.net