Bílé nebezpečí. Objevte mýty spojené s cukrem

Nejčastější lékařské mýty a nedorozumění týkající se jednoho z nejsladších výživových témat: cukru. Udělejte si přehled informací a mějte v tom jasno.

V průběhu staletí se toto krystalické sladidlo dostalo do svačin, nápojů, střev i myslí všech lidí. Vyvolalo také svůj díl kontroverze.

Přestože cukr jako pojem zná každý, začneme stručným vysvětlením.

Co je vlastně cukr?

Cukr je rozpustný sacharid – biologická molekula složená z atomů uhlíku, vodíku a kyslíku. Mezi další sacharidy patří škrob a celulóza, která je strukturální složkou buněčných stěn rostlin.

Mezi jednoduché cukry neboli monosacharidy patří glukóza a fruktóza. Granulovaný cukr je složený cukr neboli disacharid, známý jako sacharóza, který se skládá z glukózy a fruktózy. Během trávení tělo rozkládá disacharidy na monosacharidy.

Přesto chemie cukru nevysvětluje jeho nechvalnou proslulost. Tato látka získala svou neblahou pověst, protože chutná lahodně a při příliš volné konzumaci škodí našemu zdraví.

Cukr je návykový

Někteří odborníci se domnívají, že cukr je návyková látka.

“Animal data has shown significant overlap between the consumption of added sugars and drug-like effects, including bingeing, craving, tolerance, withdrawal, cross-sensitization, cross-tolerance, cross-dependence, and reward and opioid effects.”

autoři kontroverzního přehledu z roku 2017

Tento přehled se však zaměřuje na studie na zvířatech. Jak vysvětlují autoři dalšího přehledu, „převod těchto prací je metodologicky náročný, protože lidé zřídka konzumují cukr izolovaně“.

Dr. Dominic M. Dwyer z Cardiff University’s School of Psychology vysvětluje: „Ačkoli se u některých lidí jistě vyskytuje chování podobné závislosti na cukru a jiných potravinách, je přítomno pouze u menšiny obézních jedinců. Měli bychom si však uvědomit, že cukr může být vedle svého potenciálu podobného závislosti hnacím motorem nadměrné konzumace potravin.“

Je třeba poznamenat, že i když odborníci na zdraví neřadí cukr mezi návykové látky, neznamená to, že je zdravý.

Cukr způsobuje hyperaktivitu dětí

To je asi nejčastější mýtus spojený s cukrem: konzumace sladkostí způsobuje, že děti divočí. Ve skutečnosti neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by cukr u naprosté většiny dětí zvyšoval hyperaktivitu.

Například metaanalýza z roku 1995 v časopise JAMAT spojila údaje z 23 experimentů v 16 vědeckých pracích. Došli k závěru, že: „Metaanalýza dosud provedených studií zjistila, že cukr (především sacharóza) nemá vliv na chování nebo kognitivní výkonnost dětí.“

Lidé s dětmi však mohou o pravdivosti tohoto závěru pochybovat.

Cukr způsobuje cukrovku

Dalším poměrně rozšířeným mýtem je, že cukr přímo způsobuje cukrovku. Přímá souvislost mezi nimi však neexistuje. Zmatek možná vzniká proto, že mezi hladinou cukru v krvi a cukrovkou existuje vnitřní souvislost.

Příběh je však o něco složitější. Nadváha a obezita jsou rizikovými faktory pro vznik diabetu 2. typu a konzumace vysokého množství cukru skutečně zvyšuje pravděpodobnost vzniku nadváhy nebo obezity. Cukr však není přímou příčinou cukrovky 2. typu.

Vyhněte se ovoci při dietě

Ovoce je chutné mimo jiné proto, že je sladké díky přirozeně se vyskytujícím cukrům. Kvůli obsahu cukru se někteří lidé domnívají, že bychom se měli při udržování mírné hmotnosti vyhýbat konzumaci ovoce.

To je mýtus. Ovoce obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, včetně řady vitaminů a minerálních látek a vlákniny.

Jedna studie dospěla k závěru, že lyofilizované mango nemá negativní vliv na tělesnou hmotnost, ale pozitivně ovlivňuje hladinu glukózy v krvi nalačno. Další studie zjistila, že konzumace borůvek zvyšuje citlivost na inzulín.

Je však třeba poznamenat, že obě výše uvedené studie získaly granty od National Mango Board, respektive United States Highbush Blueberry Council.

Vezměte si z toho, co chcete, ale není pochyb o tom, že konzumace ovoce prospívá zdraví. Bylo by chybou vyřadit ho z jídelníčku, abychom snížili příjem cukru.

Zdroj fotky: pexels.com

Nutnost vyloučit cukr z naší stravy

Protože víme, že nadměrná konzumace cukru škodí zdraví, je rozumné jeho příjem snížit. Není však nutné jej z našeho jídelníčku zcela vyřadit.

Jak jsme uvedli výše, ovoce cukr obsahuje a zdraví prospívá, takže jeho vyřazení z našeho jídelníčku by bylo kontraproduktivní.

Stejně jako u všeho v životě je klíčová umírněnost. S tím, že slazené nápoje, jako jsou limonády, jsou spojovány s několika negativními zdravotními důsledky, včetně poškození ledvin, stárnutí buněk, zlomenin kyčelních kloubů, obezity, cukrovky 2. typu a dalších.

Vyškrtnout limonády z našeho jídelníčku by rozhodně nebyl špatný nápad.

Cukr způsobuje rakovinu

Navzdory fámám se většina odborníků nedomnívá, že cukr přímo způsobuje rakovinu nebo podporuje její šíření.

Rakovinné buňky se rychle dělí, což znamená, že potřebují velké množství energie, kterou jim cukr může poskytnout. To je možná kořen tohoto mýtu.

Nicméně všechny buňky potřebují cukr a rakovinné buňky potřebují ke svému přežití i další živiny, jako jsou aminokyseliny a tuky, takže nejde jen o cukr.

Neexistují žádné důkazy o tom, že by dodržování bezcukerné diety snižovalo riziko onemocnění rakovinou nebo zvyšovalo šance na přežití, pokud je vám diagnostikována.“

britská organizace Cancer Research UK

Stejně jako v případě cukrovky je zde jeden zvrat – zvýšený příjem cukru souvisí s nárůstem hmotnosti, zatímco nadváha a obezita jsou spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny.

Ačkoli tedy cukr přímo nezpůsobuje rakovinu a nepomáhá jejímu rozvoji, pokud někdo konzumuje velké množství cukru a trpí obezitou, jeho riziko se zvyšuje.

Vědci nadále zkoumají vztah mezi rakovinou a příjmem cukru. Pokud mezi nimi existují souvislosti, budou pravděpodobně spletité.

Jiní vědci zjistili souvislost mezi příjmem cukru a konkrétními druhy rakoviny, jako je rakovina děložní sliznice a rakovina tlustého střeva. Prozatím však tato souvislost není tak pevná, jak tvrdí fámy.

Zdroj informací: https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-sugar
Zdroj fotek: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X