Jak si zatejpovat koleno aneb může kineziologická páska pomoci při osteoartritidě?

Při sledování nejrůznějších sportů jste si pravděpodobně všimli, že poměrně velká část sportovců nastupuje ke svému závodu či zápasu polepená velkými proužky pestrobarevné pásky. Nejčastěji mají zatejpovaná kolena, ramena či záda. Funkcí těchto elastických terapeutických pásek je ochránit poraněné místo na těle i zlepšit výkon. Věděli jste ale, že kineziologická páska může být velkou úlevou i pro lidi trpící osteoartritidou?

Co je to kineziologická páska?

Kineziologická páska je druh prodyšného a elastického obvazu. Obvykle se jedná o bavlnu nebo její směs. Pružnost pásky při správné aplikaci zaručuje, že neovlivňuje rozsah pohybu člověka. Sportovci ji často využívají zejména na problémy s nataženými svaly, při bolestech kloubů a jako prevenci zranění. Kineziologickou pásku vyvinul v roce 1973 japonský chiropraktik Kenzo Kase. Pásky jsou pružné i pevné zároveň a kromě toho jsou i voděodolné, mohou tak být na těle ponechány i několik dní.

Jak páska funguje?

Když si člověk přiloží kineziologickou pásku na tělo, páska se mírně navíjí a jemně nadzvedává kůži. To pomáhá vytvořit mikroskopickou vrstvu mezi kůží a tkáněmi pod ní. Páska tak dokáže vyvinout tlak, podpořit svaly a klouby, ale zároveň v daném místě umožňuje volný pohyb krve a dalších tělesných tekutin. Použití kineziologické pásky může také pomoci vytvořit dodatečný prostor uvnitř kloubu, což může pomoci snížit riziko podráždění kloubu. Výzkumy dokládají, že použití kineziologické pásky může pomoci:

  • zmírnit bolest
  • snížit otok
  • zlepšit svalovou aktivitu
  • zlepšit postavení kloubů
  • poskytnout funkční stimulaci
  • poskytnout mechanickou korekci nebo podporu

Tejpování a artritida

Artritida způsobuje zánět v kloubech. To může mít za následek rozpad a postupnou ztrátu kloubní chrupavky, což může způsobit bolest a potíže s pohybem. Kineziologická páska může být jednou z možností úlevy, například při artritidě kolenního či ramenního kloubu. Použít ji můžete ale i na zápěstí, loket či kotník. Páska pomůže snížit bolest a zlepšit rozsah pohybu.

Jedna studie zkoumala vliv kineziologické pásky na osobách s osteoartritidou kolenního kloubu. Polovina účastníků nosila po tři dny kineziologickou pásku a druhá polovina placebo pásku. Účastníci, kteří nosili kineziologickou pásku, uváděli snížení bolesti a ztuhlosti kloubu i zlepšení rozsahu pohybu a funkce kolenního kloubu.

Žena se zatejpovanou horní částí zad.
zdroj: pexels.com

Jak zatejpovat koleno pro zajištění stability

Pro člověka může být užitečné zalepit koleno, pokud má potíže s osteoartritidou v přední části kolene, problémy se šlachami, nestabilitou kloubu či s celkovou bolestí kolene. Vzhledem k tomu, že funkce pásky je závislá na správné aplikaci, měl by ji alespoň zpočátku aplikovat odborník. Když se princip správné aplikace naučíte, můžete si ji později aplikovat i sami. Níže je uveden obecný návod, jak pomocí kineziologické pásky zajistit podporu kolena.

  • Vezměte jeden kus kineziologické pásky, přeložte jej na polovinu a kolem přeloženého konce pásky ustřihněte zaoblené rohy. Zůstanou vám dva menší kusy pásky.
  • První polovinu pásky umístěte vodorovně těsně pod čéšku. Tento kus umístěte s 80% natažením. Druhou polovinu pásky umístěte na první polovinu rovněž s 80% natažením.
  • Vezměte nový kus pásky a odlepte podklad z jednoho konce. Položte pásku na spodní část stehna, dokud druhý konec nesedí těsně pod vnější stranou kolene. Jakmile je páska na svém místě, přilepte její horní konec ke stehnu, abyste vytvořili kotevní bod.
  • Pomalu odstraňte zbývající podklad a postupně přikládejte pásku po vnější straně stehna s 25% natažením. Tato část by měla vést po vnějším okraji kolene a obepínat jeho přední část. Část pásky, která vede podél kolena, natáhněte na 50 %.
  • Vezměte třetí kus pásky a odstraňte podklad z jednoho konce. Přiložte jej vedle horní části druhého dílu na opačnou stranu stehna. Pomalu odstraňte podkladovou vrstvu a postupujte stejně jako v předchozím kroku.
  • Po aplikaci pásku rozetřete směrem od středu ke každému konci. Tím se vytvoří teplo, které napomůže správnému působení lepidla.

Co dělat a co nedělat

Účinnost kineziologické pásky může podle odborníků ovlivnit mnoho faktorů. Co se tedy vyplatí vědět?

  • Před aplikací pásky pečlivě očistěte pokožku pomocí dezinfekčního prostředku.
  • Rohy každé pásky zakulaťte, zabráníte tím jejich předčasnému nadzvednutí.
  • Pokud pásku aplikujete na hustě ochlupenou oblast kůže, před aplikací chloupky odstraňte. Dlouhé a husté chloupky by mohly zabránit správnému přilnutí pásky k pokožce.
  • Nepoužívejte kineziologickou pásku na poškozenou či podrážděnou pokožku nebo bezprostředně po cvičení či sprchování.
  • Při aplikaci se snažte nedotýkat lepicí strany tejpu.
  • Při nanášení pásku nenatahujte až ke koncům. Nejvíce natáhněte pouze střední část pásky a posledních několik centimetrů na obou koncích nanášejte bez jakéhokoli natažení.
  • Při odstraňování pásku z kůže neodtrhávejte prudkým pohybem.

Jakými špatnými návyky našim kolenům nejvíce škodíme?

Zdroj: health.clevelandclinic.org, verywellhealth.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, youtube.com, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X