Existuje jen málo rostlin, které by byly natolik univerzální, aby uměly pečovat o lidské zdraví tak, jako aloe vera. V domácnosti vám vyčistí vzduch od neurotoxinů, ale pomůže vám rovněž v případě popálenin.
Již před 6 tisíci lety byla využívána v raném Egyptě, následně v Mezopotámii a postupně i celém Orientu. V této rostlině najdeme 75 potenciálně aktivních složek, které zahrnují vitamíny, enzymy, minerální látky, cukry, ligniny, soponiny, salicylové kyseliny a aminokyseliny.
Nejdůležitější látky obsažené v aloe vera
- Vitamíny: A (beta-karoten), C a E, které jsou významnými antioxidanty, které neutralizují volné radikály. Také obsahuje vitamín B12, kyselinu listovou a cholin.
- Enzymy: alkalické fosfatázy, amylázy, karboxypeptidázy, katalázy, celulázy, lipázy a peroxidázy. Najdeme zde také bradykinin, který pomáhá snižovat nadměrnou zánětlivost v těle.
- Minerály: vápník, chrom, měď, selen, hořčík, mangan, draslík, sodík a zinek. Tyto minerály jsou nezbytné pro správné fungování mnoha enzymových systémů v těle, pro správné fungování našeho metabolismu a některé z nich jsou významnými antioxidanty.
- Cukry: monosacharidy a polysacharidy. V aloe byl objeven výskyt alprogenu, glykoproteinu s protialergickými vlastnostmi. Dále se v aloe podařilo najít méně známou sloučeninu C-glukosyl chromon, která má protizánětlivé účinky.
- Antrachinony: Dvanáct z těchto fenolických sloučenin patří mezi známá laxativa. Obsažený aloin a emodin působí jako analgetika, antibakteriální látky a antivirotika.
- Mastné kyseliny: mezi významné patří zejména kampesterol, β-sisosterol a lupeol. Pro tělo mají protizánětlivé účinky a lupeol také má dokonce antiseptické a analgetické vlastnosti.
- Hormony: Z hormonů zde najdeme auxiny a gibereliny, které pomáhají při hojení ran a mají rovněž protizánětlivé účinky.
- Ostatní: Najdeme zde 20 z 22 nejdůležitějších aminokyselin a 7 z 8 nejdůležitějších esenciálních aminokyselin, které naše tělo potřebuje. Aloe také obsahuje kyselinu salicylovou (ze které pochází aspirin), která má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.
V aloe najdeme také lignin, který pomáhá čistit střeva od toxických látek. Jsou tu také saponiny, které tvoří asi 3% gelu v rostlině, specifické jsou pro své čistící a antiseptické vlastnosti.
Zdravotní přínosy aloe vera:
- Zklidňuje popáleniny
- Zmírňuje ekzémy a akné
- Redukuje vrásky
- Můžete ji použít jako šampón
- Bojuje proti bakteriálním a houbovým kožním infekcím
- Pomáhá hydratovat pleť
- Zmírňuje svědění a podráždění od hmyzího kousnutí
- Pomáhá hojit rány
- Pomáhá zmírnit otoky a vyrážky
- Pomáhá při zácpě
- Pomáhá likvidovat parazitické infekce
Aloe se efektivně používá i pro doplňkovou léčbu celé řady neduhů a onemocnění, jde například o:
- diabetes typu 2
- infekci HIV
- prevenci rakoviny
- lupus
- ulcerózní kolitidu
- dekubity
- radiační dermatitidu
Běžně se aloe využívá také jako:
- Kondicionér na vlasy (také zabraňuje vypadávání vlasů)
- Holící gel
- Lék na záněty dásní a paradentózu
- Hojivý prostředek na hmyzí bodnutí
Působení aloe v lidském těle
Antioxidanty v těle brání šíření volných radikálů. Vliv volných radikálů je velmi podceňován, přitom mají na svědomí vznik mnoha vážných nemocí. Díky pravidelnému příjmu antioxidantů lze tělo od volných radikálů rychle vyčistit. Z aloe je velmi užitečná šťáva, která je velmi hustým zdrojem vitamínů, minerálů, aminokyselin a antioxidantů. Komplexní cukry obsažené v aloe podporují imunitní systém, zpomalují metabolismus jednoduchých cukrů a podporují proliferaci zdravých střevních bakterií.
Mnoho odborníků považuje aloe za jeden z neslibnějších přírodních prostředků pro léčbu a prevenci rakoviny. Aloe podporuje růst nových buněk, snižuje virovou zátěž těla a skvěle ho revitalizuje. Pro získání nejdůležitější části rostliny (gelu) stačí pouze rozkrojit list a gel seříznout. Aloe nevyužívali v dávném Egyptě pro nic za nic, po celé světě najdeme malby a svitky, které dokládají její fantastické účinky a pokud jich chcete využívat také, stačí si aloe pořídit. Tuto rostlinu snadno zakoupíte a můžete ji lehce pěstovat ve vaší domácnosti.