Poznejte plody cicimku čínského a jejich přínos pro lidské zdraví

Cicimek čínský (Ziziphus jujuba) je pěstován především pro své plody. Ty mají typicky červenou až hnědou barvu. Konzumují se syrové, kandované a sušené. V této formě se jsou nazývány také jako „čínské datle“. Slyšeli jste již o čínských datlích a jejich přínosu pro lidský organismus?

Strom

Cicimek čínský je teplomilným opadavým stromem, který dosahuje výšky až 8 metrů. Rod cicimek je nesmírně široký, jelikož do něj spadá až 100 druhů rostlin. Cicimek je tradičně pěstován v Číně po celá tisíciletí, již ve starověku byl však rozšířen až do Středomoří. Později se začal pěstovat také v oblastech Ameriky, Afriky a Austrálie. I když je tento strom subtropickým, snese i teploty do -20 °C, dal by se tedy pěstovat i v České republice. Bohužel však plody zrají velmi dlouho a potřebují dostatek tepla, během chladného podzimu by pravděpodobně nestihly dozrát.

Plody

Plody mají typicky tmavě červenou až hnědou baru. Jejich tvar je eliptický, jsou lesklé a velké 2-4 cm. Tradičně se plody suší a využívají se po zbytek roku. Setkat se můžete i s označením plodů jako jujuba či čínské datle v jejich sušené formě. Sušené plody lze zakoupit i u nás.

Využití

Plody vzhledem připomínají datle a ty také v mnoha pokrmech nahrazují. Konzumují se čerstvé, sušené a kandované. Bývají  z nich připravovány také kompoty, cukrovinky a hojně jsou využívány v asijské kuchyni.

Obsah látek

Plody obsahují poměrně mnoho cukru, ale jsou bohaté i na obsah železa, jodu, kobaltu a v čerstvém stavu je v nich hojně zastoupen i vitamín C, dále vitamín B2 a betakaroten a minerální látky (měď, kobalt, jod, vápník, železo), rutin, dokonce 17 druhů aminokyselin, steroly, triterpeny a alkaloidy. Lidové léčitelství plody využívalo na léčbu vysokého krevního tlaku, k detoxikaci organismu a jako pomocníka při léčbě problémů s trávicí soustavou.

Zdravotní přínosy

Co se týká zdravotních přínosů, dodávají plody do organismu dávku minerálních látek a vitamínů.

Zklidnění

Plody se podílí na snížení psychického napětí, zklidňují tělo a pomáhají při pocitech úzkosti. Ideální je například tinktura z plodů či extrakt ze semen, které pomáhají i při nespavosti a uklidní mysl.

Krevní tlak

Plody pomáhají i při vysokém krevním tlaku. Snižují krevní tlak, chrání před vznikem arytmie a mají celkově příznivý vliv na kardiovaskulární systém.

Imunitní systém

Plody v čerstvé formě obsahují dávku vitamínu C, který podporuje správné funkce imunitního systému. Díky obsahu antioxidantů detoxikují organismus a posilují imunitní systém.

Celkový přínos

Plody přispívají i ke zdraví kostí, díky obsahu minerálních látek (vápník, fosfor a železo) a celkově chrání organismus před stárnutím. Mohou pomoci i při bolestech hlavy a snižují příznaky spojené s menopauzou. Mají pozitivní vliv také na játra, ledviny a trávicí systém.

Zdroj obrázků: https://www.flickr.com/photos/inra_dist/23566768862, https://www.flickr.com/photos/livenature/11302767225

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X