Horké letní dny se doslova valí na Českou republiku. Snadno se stane, že při nedostatečné preventivní péči dojde ke spálení pokožky. Jaké přírodní prostředky vám v případě spálené pokožky mohou pomoci?
Spálená kůže
Lidská pokožka je velmi zranitelná a její nadměrné vystavení slunečním paprskům může být rizikové. Dochází totiž k tzv. spálení pokožky sluncem, které je akutním, neinfekčním zánětem kůže. Projevuje se zarudnutím pokožky, mnohdy vznikem puchýřků, bolestivostí a silným napětím. Pokožka, která vykazuje tyto známky, byla nadmíru vystavena ultrafialovému záření. Spálení může mít samozřejmě nejrůznější intenzitu, která se odvíjí od řady faktorů. Záleží i na tom, jak dlouho byla pokožka vystavena slunečnímu záření bez ochrany, jak je pokožka odolná (na vašem fototypu), na intenzitě slunečního záření apod.
Prevence
Prevencí spálení pokožky sluncem je samozřejmě dostatečná ochrana pokožky s pomocí krémů s ochranným faktorem (SPF- Sun Protection Factor), který by se měl aplikovat na pokožku vystavenou slunečnímu záření. Ideální je použití také ochranných prostředků, jakým je slunečník, pokrývka hlavy či lehký šátek přes ramena
Přírodní prostředky
Pokud však již ke spálení vaší pokožky dojde, mohou vám pomoci někteří přírodní pomocníci, kteří pokožku uklidňují a podporují její hojení.
Vitamín E
Dobrým pomocníkem na spálenou pokožku bude olej, který je bohatý na obsah vitamínu E. Na vitamín E jsou bohaté oleje z pšeničných klíčků, ale seženete i koncentráty vitamínu E. Ten podporuje hojení a regeneraci, zmírňuje podráždění a zarudnutí pokožky.
Mléčné výrobky
První pomocí na spálenou pokožku se mohou stát také mléčné výrobky. Například jogurt, mléko či tvaroh pokožku příjemně ochladí a obsahují kyselinu mléčnou, která pokožku zklidňuje. Ideální je například mléčný obklad.
Kokosový olej
Dopřejte své pokožce kokosový olej, který pokožku hydratuje a regeneruje. Smíchat můžete kokosový olej s uklidňujícími esenciálními oleji, například levandulovým či s olejem z máty peprné, který působí jako přírodní analgetikum, tedy jako lék proti bolesti, navíc poskytuje chladivý účinek. Levandulový olej má protizánětlivé a zmírňující účinků.
Jablečný ocet
Dobrým pomocníkem v případě spálení pokožky může být také jablečný ocet. Neaplikujte jej na pokožku přímo, ale smíchejte jej s trochou vody. Jablečný ocet má adstringentní účinky, zužuje tělesné tkáně a pomáhá léčit zánět, který může vzniknou v důsledku poškození kůže slunečním zářením.
Aloe vera
Dobrou volbou je i gel z aloe vera. Vhodné je koupit čistý gel z aloe, který je určen k aplikaci na pokožku. Aloe vera dopřeje pokožce úlevu a podporuje její hojení.
Okurka
Pokud doma nemáte nic z výše zmíněného, může vám pomoci také vychlazená okurka. Položte plátky nakrájené okurky na spálením postižená místa. Okurka ochlazuje a zklidňuje pokožku.
Vnitřní hydratace
Nezapomínejte ani na hydrataci vnitřní. Pokud dojde ke spálení pokožky, nezapomínejte hojení podpořit dostatečným přísunem tekutin. Dopřejte si obyčejnou vodu, ale i ovoce a zeleninu bohatou na obsah vody, například meloun či okurky. Meloun navíc obsahuje dávku vitamínu C, který podpoří hojení.
Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/dejankrsmanovic/43321296691