Trávicí soustava a poranění

Je to soustava ústrojí, jejichž pomocí tělo získává z potravy živné látky. Jejich úlohou je přijímat potravu, mechanicky ji rozmělnit žvýkáním a chemicky rozložit účinkem slin, žaludeční šťávy, žluče a výměšků slinivky břišní. Ve stěnách tenkého střeva se z potravy vstřebávají živné látky do krve, která je rozvádí do celého těla.

Hlavní úlohu při rozkládání základních látek potravy – bílkovin, tuků a sacharidů (cukrů) mají látky zvané enzymy (řecky enzymos – kvasit), které jsou obsaženy ve slinách, žaludeční št’ávě a vyměšcích slinivky břišní. Žluč napomáhá trávení tuků. Slinné žlázy vyloučí za den 2 litry slin. V trávicích ústrojích a žlázách se denně vytvoří až 8 litrů št’áv potřebných k trávení.

Rozdělení

Trávicí ústrojí začíná ústy s dvěma řadami zubů a jazykem, na kterém jsou chuťové buňky. Do ústní dutiny ústí slinné žlázy. Potrava prochází dále hltanem a jícnem do žaludku, kde se promíchává se žaludeční šťávou. Zde tedy začíná hlavní proces rozkládání potravy. Těžké pokrmy zůstávají v žaludku delší dobu, např. vepřové maso 4 až 5 hodin. Ze žaludku se na-

trávená potrava dostává do dvanáctníku, který tvoří přechod ze žaludku do tenkého střeva, do něhož ústí vývody dvou trávicích žláz – jater a slinivky břišní. Ve stěnách tenkého střeva, dlouhého 3 až 5 metrů, přebírá krev z natrávené potravy živné látky. Plocha tenkého střeva, na které se vstřebávají živiny, je 40 až 50 m2. Stěny tenkého střeva mají totiž velké množství prstovitých výběžků – klků, čímž se vstřebávací plocha střeva násobí. V tlustém střevě se ze zbytků potravy vstřebává voda a zahušťuje stolice, která konečníkem odchází z těla. V počáteční části tlustého střeva, zvané slepé střevo, visí červovitý přívěšek – apendix.

Poranění a choroby

Zvláštním druhem poranění trávicích ústrojí jsou cizí tělesa, která polykají zejména děti. Žíraviny – kyseliny a louhy – po vypití leptají ústní dutinu, jícen a žaludek a mohou je až proděravět. Prudké údery do břicha mohou poranit játra. Střelné a bodné rány pronikají žaludkem a střevy. V ústrojích břicha docházívá k náhlým chorobným stavům, které rovněž vyžadují první pomoc. Jde zejména o zánět slepého střeva, střevní neprůchodnost a krvácení ze žaludečního vředu.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X