V tomto článku vám povíme 13 zajímavostí o barvě očí, které jste pravděpodobně neznali. Schopností vidět je vybavena většina tvorů na Zemi. První zajímavostí může být fakt, že lidské oko je schopné rozlišit na 10 milionů barev. Jaké další zajímavosti skrývá lidské oko a jeho barva?
13 úžasných zajímavostí o lidském oku
Níže máme pro vás připravené zajímavosti o lidském oku. Některé z nich si můžete rovnou ověřit v rodině. Schválně kolik zajímavostí pro vás bude absolutní novinkou.
Někteří lidé se rodí s dvěma různými barvami očí
Tento zvláštní jev se nazývá heterochromie. Ve většině případů se jedná o dědičný jev. Nastávají však případy, kdy heterochromie vznikne přidáním krve do duhovky.
Nejčastější barva očí je hnědá
Vysoká koncentrace melaninu v duhovce způsobí hnědou barvu očí. Přitom můžeme rozlišovat dva druhy hnědé barvy – tmavá a světlá. Lidé, kteří mají hnědé oči, jsou atraktivnější a sebevědomější.
Melanin ovlivňuje celé oko
Jak již bylo řečeno, nadměrné množství melaninu v duhovce ovlivňuje barvu očí. Právě hnědá barva je dominantní u lidí. Narazit však můžete na celou řadu barevných odstínů.
Barva očí podle duhovky
Pigmentace duhovky závisí na koncentraci melaninu. Barva očí se pohybuje od světle hnědé až po černou. Ostatní barvy, jako je zelená, modrá, atd. jsou ve výsledku vyvolány odrazem světla. Modré a zelené pigmenty v očích neexistují. Je to stejné, jako modř u oblohy.
Zelené oči značí energii
Osoby, které mají zelené oči, jsou nadšeni pro život. Zelená barva vzniká v kombinaci jantarové a světle hnědé barvy. Podle toho, jak velké je množství melaninu v duhovce. Zelenou získáte nízkým nebo středním množstvím melaninu.
Silně pigmentované oči vypadají jako černé
Kompletně černé oči neexistují. Tento jev vzniká jen v důsledku velké pigmentace melaninu v duhovce, který vytváří velmi tmavý odstín hnědé, která vypadá jako černá.
Většina severních a východních Evropanů má šedé oči
Šedé oči obsahují tmavý epitel vadní části duhovky a jasné stroma v přední části. Díky tomu mají oči takto zajímavou barvu.
Kombinace modré, zelené a hnědé má za následek oříškové oči
Mírné množství melaninu v duhovce vytváří velmi oblíbenou oříškovou barvu očí.
Fialová barva očí vzniká v důsledku albinismu
Deficit v produkci melaninu se nazývá albinismus. To má za následek, že se modré oči v určitých momentech jeví jako fialové.
Červené oči jsou velmi vzácné
Nízký výskyt melaninu má za následek červenou barvu očí. Ta je však velmi vzácná a málokdy se s ní setkáte.
Jak vznikají jantarové oči
Jantarové oči vznikají v důsledku ukládání žlutého pigmentu v duhovce. Vypadají podobně jako hnědé oči, ale při pohledu z blízka vidíte rozdíl.
Dětem se barva mění
Většina dětí před dosažením prvního roku má světlou barvu očí.
Irsku a Skotsku vládne modrá nebo zelená barva
Více jak 86% lidí v Irsku a Skotsku má modré nebo zelené oči. Lidé v západní Asii mají obecně modré oči. Severní a východní Evropané jsou na tom podobně. Modrá barva očí značí energickou osobnost.