Nedostatek živin může způsobit různé zdravotní potíže, a pokud je zažijeme na vlastní kůži, snažíme se jim vyvarovat. Hořčík je pro naše tělo velmi důležitý, protože podporuje funkce všech tělních orgánů. Spousta lidí však trpí jeho nedostatkem.
Hořčík pomáhá výrobě enzymů a energie a koordinuje hladinu dalších živin, které tělo potřebuje. Správné množství přijatého hořčíku ovlivňuje zdraví kostí a také zubů. Proto bychom měli pravidelně jíst potraviny, v nichž je hořčík obsažen.
Nedostatek hořčíku vede k:
- nevolnosti
- hypoventilaci
- svalové slabosti a křečím
- nepravidelnému srdečnímu tepu
- nesnadnému usínání
- pocitům úzkosti, podrážděnosti a zmatení
Správný příjem hořčíku může vyřešit také následující onemocnění:
Cukrovka – Klinické studie zjistily, že zvýšený příjem hořčíku snižuje riziko vzniku cukrovky druhého typu. Hořčíkové doplňky také regulují hladinu cukru v krvi a zvyšují citlivost na inzulin.
Vysoký krevní tlak – Krevní tlak se s pomocí hořčíku, vápníku a draslíku úspěšně stabilizuje, proto se doporučuje pravidelná konzumace mléčných produktů se sníženým obsahem tuku.
Deprese – Nedostatek hořčíku vede ke snižování hladiny serotoninu, hormonu štěstí. Studie prokázaly, že hořčík je spolehlivým antidepresivem, pokud chcete léčit depresi.
Astma – Studie, která pracovala s dětmi ve věku 11-19 let a s dospělými, ukázala, že neadekvátní příjem hořčíku vede k astmatu. Hořčík zmírňuje astmatické záchvaty jak u dětí, tak u dospělých, pokud se správně podává.
Syndrom neklidných nohou – Tento syndrom se projevuje nepříjemnými pocity v nohách. Podle vědců zlepšuje hořčík spánek, takže pacientům trpícím touto poruchou usnadňuje průběh této nemoci a zmírňuje bolest.
Osteoporóza – Hořčík je nezbytný pro zdraví kostí, stejně jako vitamín D a vápník. Správné množství hořčíku spolu s dostatkem cvičení a vyváženým jídelníčkem snižuje riziko vývoje této nemoci.
Chronická bolest svalů a kostí – Vědci zjistili, že kombinace hořčíku a kyseliny jablečné zmírňuje bolest a citlivost, pokud trpíte chronickou bolestí svalů a kostí. Hořčíkové doplňky také pomáhají posilovat svalovou vytrvalost.
Arytmie a onemocnění srdce – Hořčík je velmi důležitý pro správné fungování srdce, navíc snižuje riziko vzniku vážných srdečních onemocnění, jako je koronární srdeční onemocnění, arytmie či nepravidelný srdeční tep.
Příjem hořčíku zvyšuje šanci na přežití u lidí, kteří prodělali opakovaná selhání srdce.
Kolorektální karcinom – Příjem hořčíku snižuje riziko vzniku kolorektálních nádorů.
Preeclampsia – Zapříčiňuje potíže při těhotenství a je proto hlavním důvodem úmrtnosti matek a dětí po celém světě. Konzumace hořčíku je nejlepším druhem léčby, protože snižuje vysoký krevní tlak a tím zmírňuje i toto onemocnění.
Nejlepší zdroje hořčíku
Existuje spousta jídel, která vám mohou pomoci zvýšit hladinu hořčíku v těle, jako je kakao, banány, oříšky, různé druhy zeleniny a obilniny.
Následující bylinky rovněž obsahují hořčík:
Máta
Tato bylinka s osvěžující příchutí obsahuje vysoké množství hořčíku.
Kopr
Touto bylinkou můžete dochutit brambory, vejce, ryby a zelené fazole, ale stejně tak jogurt či okurku.
Tymián
Tymián má silnou, osvěžující a jedinečnou příchuť a obsahuje velké množství vitamínu C, železa, vlákniny a hořčíku.
Koriandr
Tato klasická bylinka je velmi zdravá a můžete ji přidat do polévky, salátu i k masu. Vědci zdůrazňují, že zbavuje tělo odpadních látek a je také bohatým zdrojem vitamínu C, K a A a hořčíku.
Bazalka
Bazalka je aromatická, variabilní a obohacující bylinka, která obsahuje velké množství různých živin včetně hořčíku. Doporučujeme zahrnout hořčík do jídelníčku a pravidelně jej konzumovat, neboť jednoznačně zlepšuje zdraví celého organismu.