Stále více lidí odmítá průmyslovou konzervaci potravin, jako je zavařování, zmrazování, nakládání nebo uzení. Považují to za proces, který snižuje výživnou hodnotu potravin, ovšem tyto metody mají i kladné stránky. Bez těchto metod by se velké množství surovin nedalo vůbec využít.
Mnoho čerstvých potravin se začíná kazit již od okamžiku sklizení, získání nebo zabití. Výrobky špičkové kvality, které se takto zpracují hned u zdroje, mají mnohdy dokonce vyšší výživnou hodnotu než „čerstvé“, které jsou vystaveny i několik dnů v obchodě. V Česku má uchovávání potravin dlouhou tradici, na kterou můžete navázat.
Tepelné zpracování
Tepelné procesy uchovají potraviny a prodlužují jejich trvanlivost tím, že zastaví proces kažení a bílkoviny a škroby v potravě se snadněji tráví. Horkovzdušné ošetření potravin se používá ke sterilizaci šťáv, než se balí do kartonů. Zachová se tak velké množství vitamínů a přitom se zničí bakterie. Při pasterizaci se používání nižší teploty, ztráty vitamínů jsou podobné, ale protože některé mikroorganismy přežívají, mají pasterizované výrobky kratší trvanlivost.
Sušení
Při tradičních metodách dochází ke ztrátě až poloviny obsahu vitamínu C a až pětiny beta-karotenu. Využijte proto moderních sušiček, které lépe uchovávají živiny, protože tepelné procesy jsou méně drastické. Minimálních ztrát vitaminu C se dosahuje sušením metodou zmrazení. Po prudkém zmrazení se odstraní led odpařením při nízkých teplotách.
Zmrazování
Výživná hodnota mražených potravin se často blíží jejich čerstvým ekvivalentům. Zmrazené potraviny se však nemohou uchovávat tak dlouho jako konzervované, protože některé vitaminy a nenasycené mastné kyseliny mohou oxidovat, pokud jsou vystaveny působení vzduchu, dokonce i při teplotách pod bodem mrazu.
Uzení
Současnou módou je domácí uzení. Většina lidí provádí tento proces jen proto, že mají rádi vůně a chuť těchto potravin. Ty nejsou výrazně nezdravé, ale často obsahují velké množství sodíku. S konzumací podomácku vyuzených potravin se to nemá přehánět, neboť kouř může obsahovat karcinogenní substance a ve velkém množství mohou uzené potraviny zvyšovat riziko vzniku rakoviny.