Co konzumovat pro zdravý spánek?

Strava a spánek – obě tyto základní lidské potřeby spolu souvisí, zvláště v dnešním světě plném tlaků a stresů. Skladba potravy může významně přispívat ke klidnému a zdravému spánku.

Poruchy spánku

Pokud trvá nespavost či jiné závažnější poruchy spánku několik týdnů, svědčí to obvykle o zdravotních potížích. Vědci doposud nepřišli na to, co vlastně spánek vyvolává, ale v mozku již byla nalezena určitá spánková centra, která jsou považována za jakési „hodinky“ dozírající na časové rozvržení bdění a spánku.

Některé látky v těle spánek podporují a podobný vliv může mít i strava. Například velké množství kávy, čaje, koly nebo tabulka čokolády večer zásobuje mozek kofeinem, který činnost mozku povzbuzuje. To je jedna z příčin špatného usínání, ikdyž jsou výjimky, kdy si někteří lidé vypěstují toleranci na kofein a klidně usnou. Dalšími příčinami nespavosti mohou být úzkosti, deprese a napětí. K překonání těchto stavů může pomoci i správná výživa. Naopak obezita narušuje spánek tím, že ztěžuje dýchání, způsobuje chrápání a podobné neduhy.

Potraviny a nápoje pro spaní

Největší chybou je chodit spát s prázdným nebo naopak s plným žaludkem. Málo jídla a svíravé hlodání narušuje klidné spaní a nadbytek jídla zase způsobuje zažívací potíže, pálení žáhy, nadýmání apd. Jaká jídla jsou vhodná?

  • Pijte hodně sladkých nápojů ze sladového mléka, heřmánkového čaje nebo jiných horkých nápojů slazených medem
  • Jezte hodně škrobovin, jako jsou těstoviny, rýže a brambory
  • Omezte kofein obsažený v kávě, čaji,kole a čokoládě
  • Vyhýbejte se mastným, kořeněným, bohatým nebo těžkým jídlům pozdě večer

Mléko

Sladký mléčný nápoj před spaním usnadní usínání, protože cukr v nápoji umožní mozkovým buňkám absorbovat z krve více tryptofanu, který se v mozku změní v uklidňující serotonin.

Škrobovitá jídla

Jídla bohatá na škrob mohou působit jako sedativa pro mozek, neboť škrob má vliv na hladinu glukózy v krvi a povzbuzuje vylučování serotoninu.

Med

Může působit jako mírné sedativum. Stačí si jím osladit trochu mléka nebo heřmánkového čaje.

Bylinkové čaje

Za nejúčinnější je pokládán heřmánek, citroníkový květ a kozlík lékařský.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X