V tomto článku zaměřeném na čaj Matcha se budeme věnovat vlivům na naše tělo a zdraví celkově. Vedle zdravotní prospěšnosti se budeme zabývat otázkou, která v souvislosti se zeleným práškem trápí mnoho žen. Tím je možnost konzumace japonského čaje Matcha v průběhu těhotenství a zda v tomto směru existují nějaká rizika.
Matcha pomáhá pleti proti stárnutí
- Pravidelné pití čaje Matcha podporuje ochranu lidské kůže před ultrafialovým zářením. Nadměrná intenzita ultrafialového záření stojí nejenom za vyšším výskytem nádorů kůže, ale i předčasným stárnutím pokožky.
- Výzkumy konzumace zeleného čaje v prášku dále ukázaly, že po nějaké době konzumace Matcha se zlepšuje elasticita kůže a dochází k jejímu lepšímu prokrvení. Také z těchto důvodu lze čaj Matcha doporučit proti stárnutí pleti.
- Do třetice všeho dobrého se látky obsažené v smaragdově zeleném prášku podílejí na ochraně proti tvorbě volných radikálů, což znovu pomáhá dobrému stavu lidské kůže.
Bylo zjištěno, že aby byl efekt popíjení Matcha v tomto směru dostatečný, měl by se popíjet 3x denně po delší dobu.
Další možnou alternativou je aplikace pleťových masek z čaje Matcha, čehož se úspěšně využívá zejména na obličeji. Byly zaznamenány úspěchy se zlepšením akné, což je v podstatě určitý druh zánětu. Přitom právě proti kožním zánětům dokáže tato japonská zelená superpotravina ve formě čaje také pomáhat.
Matcha jako zelená superpotravina s chlorofylem
Chlorofyl se stal v poslední době velmi vyhledávanou látkou. To je také hlavní příčina, proč tzv. zelené superpotraviny zažívají celosvětově obrovský boom. Čaj Matcha mezi ně můžeme směle zařadit, jelikož obsahuje vysoké množství chlorofylu. K tomu přispívá zastínění rostlin čajovníků na plantáži před sklizní.
Chlorofyl je nazýván krví rostlin, jelikož se od krve člověka liší pouze jediným atomem. To je zřejmě také důvod toho, že má chlorofyl široké spektrum příznivých účinků na lidský organismus.
Jedná se zejména o:
- zlepšení srdeční činnosti
- stabilizace krevního tlaku
- příznivý vliv na správné dýchání
- přináší úlevu od bolesti
- má protibakteriální a protizánětlivé účinky
- působí proti arterioskleróze
- podporuje imunitní systém
- zpomaluje stárnutí těla, včetně pokožky
- bojuje proti vzniku ledvinových kamenů
- má příznivý vliv na červené krvinky a působí proti anémii
- protinádorové působení
- zlepšuje stav očí
- pozitivně působí na střevní činnost
- pomáhá detoxikaci (očistě) organismu od škodlivých látek
Ovlivňuje nějak Matcha těhotenství?
Vzhledem k tomu, že japonský zelený čaj Matcha v prášku obsahuje kofein, měly by být nastávající maminky s pitím tohoto produktu opatrné. Přemíra kofeinu totiž není během těhotenství vhodná, ale to neznamená, že by čaj Matcha nemohly vůbec pít.
Pro těhotné ženy se obvykle doporučuje celkový denní limit 100 – 200 g kofeinu, čemuž je nutné přizpůsobit i dávky čaje Matcha. Z důvodu opatrnosti doporučujeme se držet spíše spodní hranice. Dále je vhodné se vyvarovat pití Matcha později odpoledne a večer, abyste si zbytečně neoddálily spánek, který je v těhotenství velmi důležitý.
V souvislosti s těhotenstvím musíme upozornit ještě na jednu podstatnou věc. Tou je kvalita čaje Matcha. Vyvarujte se nákupům u různých neosvědčených prodejců, jelikož nikdy nevíte, jaký zelený prášek nabízejí. Kvalita čaje je (nejenom) v těhotenství zásadní. U mnoha potravin se totiž objevily nekvalitní dodávky, které obsahovaly zdraví škodlivé látky, zejména z důvodu překročení jejich povolených limitů. To se může stát i u prodeje čaje Matcha, jestliže by se dostal na trh z neprověřených a nekontrolovaných plantáží. Určitě se vyplatí nešetřit a preferovat produkty s certifikátem kvality.