Strom dosahující až 15 metrů, který neopadává, jeho pravlastí je Indonésie a rozšířený je v tropické části Asie, to je muškátovník vonný. A z něho známe muškátový oříšek a koření muškátový květ.
Sbírá se…
Po celý rok se sbírají muškátové oříšky, což jsou plody. Ty se srazí na zem a z nich se vyndá oříšek a dužnatý míšek, který tvoří obal, ten se suší na slunci, poté se mele a získáváme tak koření muškátový květ.
Muškátovník obsahuje
Muškátový oříšek obsahuje silice myristicin a elemicin s psychoaktivními účinky, kyselinu muškátovou, rozličné alkaloidy a éterické oleje.
Léčebné účinky
Muškátovník léčí zažívací potíže, nechutenství, bronchitida, revmatismus, průjem, potlačuje zvracení, nevolnost na zvracení, má protizánětlivé účinky, je vhodný proti zánětu průdušek, bronchitidě, pomáhá při zápachu z úst, artritidě. Strom je silně aromatický.
Užití…
Muškátový květ či oříšek se k nám dováží. Můžeme ho užívat ve formě prášku, který nabereme na špičku nože a podáváme ho 3x denně, rovněž z něho připravíme odvar, na který použijeme 1,5 g muškátového prášku, dá se sehnat i éterický olej, anebo prášek přimíchat do různých mastí.
Jak oříšek, tak i prášek se využívá v kuchyni, jako koření, jež přidáváme do jídel, salátů, nápojů, polévek, uzenin i likérů.
V kosmetice se vonné silice z muškátu využívají při výrobě mýdel, parfémů, vlasových přípravků a vody proti zápachu z úst.
Upozornění: předávkování (nad 25 až 30 g) může vést k otravě, k halucinacím, bolestem hlavy, pálením sliznice, bušení srdce, ke křečím, ztrátě vědomí, člověk může upadnout do kómatu a zemřít. U těhotných žen může dojít k narušení vývoje plodu, k předčasnému porodu nebo k potratu.
Tip: Navštivte náš magazín o zvířatech.