Mučenka letní je posvátnou bylinou jihoamerických indiánů. Je to popínavá rostlina, která dosahuje až desetimetrové výšky, takže pokud si ji chcete vypěstovat měli byste začít na balkoně, kde ji můžete vysadit na jaře. V zimě zvládne mučenka teploty do 7 °C, při nižších už ji musíte přenést dovnitř na místo s dostatkem světla.
Mučenka je jedním ze symbolů amerického státu Tennessee.
Sbírá se…
U mučenky se sbírá nať v době květu, to znamená mezi červencem a zářím. Následně se suší pro výrobu drogy, ze které se pak připravuje čaj, extrakt či tinktura.
Nať obsahuje
Nať mučenky obsahuje látky, jako jsou alkaloidy, flavonoidy, gynocardin, sitosterol, stigmasterol, tyrosin, umbelliferon, prolin, silice a glykosylflavony.
Léčebné účinky
Mučenka má výborné zklidňující účinky, protikřečové účinky, snižuje krevní tlak, zlepšuje spánek, je vhodná proti bolestem nervového původu, působí antidepresivně, antikonvulsivně, mírně hypnoticky a je mírně analgetická, tlumí pocity úzkosti a strachu, využívá se při neurovegetativních onemocněních postihujících srdeční činnost a proti projevům hysterie, při hemoroidech, kožních problémech, migréně, křečovitém astmatu, bolestech spojených s menstruací. Rovněž se aplikuje i pro překonání závislosti na tvrdých drogách.
Užití mučenky
Nálev: 2 – 5 g sušené byliny zalijeme 0,5 vroucí vody a louhujeme 10 – 15 minut. Pijeme 3x denně, poslední šálek pak před spaním.
Extrakt: připravuje se v poměru 1:1, kdy bylinu naložíme do 45 % alkoholu, necháme odležet a poté se užívá 0,5 – 2 ml 3x denně.
Na trhu je několik přípravků s mučenkou pletní např. ve formě arkokapslí, kapek atd., které si můžete zakoupit.
Tip: Navštivte náš magazín pro ženy a dívky.