Je-li nějaká rostlina, kterou by ženy měly velebit, pak je to kontryhel obecný. Ten se vyskytuje téměř všude na našem území, nejvíce v horských a podhorských oblastech.
Kontryhel si můžeme vypěstovat sami ze semen nebo si přinést sazeničku a umístit si ji do zahrady nebo na balkon, terasu či do bytu za okno. Zde ji v době květu můžeme mít i jako okrasnou květinu.
Bylina přezimuje díky kořenům, nadzemní část přes zimu odumírá a na jaře zase roste nová.
Z byliny sbíráme…
Z kontryhelu se sbírá celá nadzemní část, tedy listy a květy. Nejlepší sběr je v létě, kdy je nadzemní část nejkvalitnější. Kontryhelové listy můžeme sušit ve stínu ve slabé vrstvě a při umělé teplotě do 35 °C.
Léčivé účinky
Bylina má skvělý účinek na úpravu menstruace, na dělohu, pomáhá rovněž ženám v klimakteriu, zmírňuje bílý výtok, lze ho využít na omývání hnisavých ran, při žaludečních vředech. Kontryhel posiluje srdce, prohlubuje spánek.
Těhotenství – kontryhel pomáhá udržet plod, od třetího měsíce těhotenství by čaj měly pít ženy, které jsou náchylné k potratům. Rovněž je významným pomocníkem po porodu, když posiluje vazivo dělohy.
Ve spojení s kokoškou pastuší tobolkou pomáhá kontryhel při vyhřeznutí dělohy, při tříselné kýle a hemeroidech.
Děložní myomy – bylina působí proti výskytu děložních myomů, případně ho zmenší či po pití čaje může úplně vymizet. Je důležité pít 3 šálky čaje denně po dobu 6 týdnů. Pokud myom nezareaguje, nemá cenu dám kontryhel užívat.
Užití…
Čaj: 1 až 2 čajové lžičky bylinky přelijeme 1/4 litrem vroucí vody a necháme krátce přejít varem. Poté 10 minut louhujeme a pijeme 2 až 3 šálky denně.
Obklad, kloktadlo: postupujeme stejně jako u čaje, jen si ho uděláme dvakrát silnější.
Kuchyně
Kontryhel můžeme rovněž využít i v kuchyni, především do polévek, nádivek, salátů, pomazánek, ale nepřehánějte to, má nahořklou chuť.
Reklama: Profesionální správu obsahu vám obstará správa stránek