Srdcovník, hojička, hubeníček, srdeční koření, to všechno jsou názvy pro buřinu srdečník. U nás je rostlina hojně rozšířena, najdeme ji v příkopech, podél cest, na rumištích a v křovinách. Dorůstá do výšky jednoho metru a využíváme celou kvetoucí nať.
Buřina obsahuje…
Pro zdraví člověka obsahuje spoustu důležitých látek, jakými jsou hořčiny, leonurin, třísloviny, glykosidy, alkaloidy, stachydrin, leocardin, saponin, flavonoidy, organické kyseliny (např. citrónovou, jablečnou, mléčnou a vinnou), křemičitany a silice.
Sbíráme…
Buřina kvete od června do září, a právě v tomto období se věnujeme sběru, kdy 20 cm nad zemí odstřihneme celou kvetoucí nať. Ideálně mezi 14 až 16 hodinou. Rostlinu sušíme ve svazcích na šňůře v suché, teplé a větrné místnosti a usušenou ji skladujeme ve sklenicích. Po usušení má nahořklou chuť.
Ze srdečníku připravujeme…
Čaj – 2 lžičky sušené, řezané natě přelijeme ¼ l vařící vody a 10 minut louhujeme. Pijeme chladný, 1 – 2 šálky denně po doušcích. Čaj odstraňuje bušení srdce, reguluje krevní oběh, uvolňuje křeče, pro ženy je vhodný při klimaktériu, pro muže zase při problémech s prostatou, snižuje krevní tlak a působí sedativně, vyvolává opožděné nebo vynechané menstruace.
Odvar – 1 lžičku srdečníku a 1 lžičku řebříčku převaříme v 1/4 l vody. Poté scedíme, osladíme medem a pijeme 1 až 2 šálky. Používáme při srdečních potížích.
Koupel – 150 g srdečníku, 150 g máty peprné a 150 g vachty spaříme ve třech litrech vody, necháme 1/4 hodiny stát, procedíme a vlijeme do lázně. Doporučuje se pro uklidnění nervů.
Upozornění: srdečník vyvolává děložní stahy, neměly by jej užívat těhotné ženy, rovněž by ho neměli používat lidé s poruchami srážlivosti krve.