Losos je delikatesa, na které si rádi pochutnáme. Pokud je pravidelnou součástí našeho jídelníčku, jenom dobře. Losos má totiž výrazný vliv na naše zdraví, ale třeba i na pocit štěstí.
Omega-3 MK
Losos obsahuje omega-3 mastní kyseliny a ty jsou velmi důležité v boji proti srdečním a cévním onemocněním, neboť potlačují zánětlivé procesy v lidském organismu a chrání ho tak před srdečním infarktem, mozkovou mrtvicí, ale i rakovině. Kromě toho omega-3 MK mohou snižovat srážlivost krve a krevní tlak, zmírňují záněty a otoky, zvyšují hladinu „dobrého“ cholesterolu, a naopak brání usazování cholesterolu v cévách, mírní deprese a psychické problémy.
Losos z moře je výživnější
Je vědecky dokázáno, že je rozdíl mezi lososem uloveným z moře a tím, který je chovaný na farmách. Ty rozdíly jsou ve prospěch losa žijícího v moři, který má nižší obsah tuku, má lepší nutriční hodnoty, obsahuje méně kontaminantů z vnějšího prostředí a jeho maso není tak růžové, jako u chovného lososa. Nicméně platí, že i losos z farmy je pro naše zdraví nesmírně důležitý a jeho přínos je obrovský. Na našem stole by neměl chybět minimálně jedenkrát týdně.
Vitamíny a minerály
Losos, to není jen obsah omega3 mastné kyseliny, ale rovněž zásobárna i devíti základních aminokyselin, které si neumí naše tělo vyrobit, ale přitom jsou velmi podstatné pro naši kůži, svaly, mozek, oči, klouby a kosti. Kromě toho, že maso lososa je velmi chutné a doslova gurmánský zážitek, tak obsahuje i vitamíny A, B a D, vápník, fosfor, hořčík, draslík, železo, selen i zinek.
Z toho, co jsme již pospali je zřejmé, že tuto rybu by si měly dopřávat i nastávající maminky, neboť zmíněné vitaminy jsou důležité pro správný vývoj miminka.
Krásnější, zdravější, šťastnější
Přímý vliv lososa na naše zdraví je neoddiskutovatelný. Má však i další přínos pro člověka. Jednak zlepšuje spánek, uklidňuje naši mysl, snižuje riziko deprese, zlepšuje zrak, blahodárně působí na naši kůži a koneckonců je i lehce stravitelný, což je neméně důležité.
Losos rovněž obsahuje L-trypotofan, který vytváří hormon štěstí – serotonin, takže je nasnadě, že bychom měli být šťastnější.
Jak ho upravit?
Abychom zachovali co nejvíce cenných látek obsažených v mase lososa, je nutné ho vhodně připravit. Ideální je rychlé grilování či osmažení. Nezapomeňte na bylinky (rozmarýn, tymián, bazalka, citron) a bílé víno. A tady jsou dva tipy na jeho přípravu:
Losos na másle s bazalkou
- 0,5 kg lososa
- šťáva z ½ citrónu
- sůl
- 4 lžíce másla
- 8 lístků čerstvé bazalky
- 1 dcl mléka
Lososa nakrájíme na jednotlivé porce, pokapeme citronovou šťávou, osolíme a necháme minimálně 1/2 hodiny v lednici odležet. Poté vymažeme pánev máslem, rozpálíme, vložíme lososa na pánev a z každé strany zprudka opečeme. Přidáme lístky bazalky, zalijeme mlékem a zvolna dusíme. Po změknutí podáváme s bramborovou kaší.
Grilovaný losos s italskou čočkou
- 4 steaky z lososa
- 300 g zelené čočky
- nové koření
- černý pepř
- bobkový list
- rozmarýn
- mrkev
- řapíkatý celer
- pórek
- balzamikový ocet
- rajče
- pažitka
- olivový olej
- sůl
- pepř
- petrželka
Čočku nasypeme do hrnce a zalijeme studenou vodou. Do plátna zabalíme pár kuliček nového koření, celého pepře, bobkového listu a snítku rozmarýnu, pytlík vložíme do hrnce s čočkou a vaříme maximálně 30 minut.
Mrkev, řapíkatý celer, šalotku, stroužek česneku a pórek nakrájíme na malé kostičky. V hrnci rozehřejeme olivový olej a zeleninu orestujeme. Do základu přilijeme kapku balzamikového octa. Uvařenou čočku přidáme k orestované zelenině a prohřejeme. Nakonec vmícháme rajče nakrájené na kostičky a nasekanou pažitku.
Steaky z ryby osolíme a opepříme bílým pepřem. V pánvi rozehřejeme olivový olej a steaky opečeme z obou stran dozlatova. Servírujeme s pár lístky petrželky.