Babesia je drobný parazit, který infikuje červené krvinky. Infekce babesiemi se nazývá babezióza. Tato parazitární infekce se obvykle přenáší kousnutím klíštětem. V tomto článku si přečtete jaké jsou příčiny, jak se tato nákaza léčí a jak se ji můžete vyvarovat.
Babesia se často vyskytuje současně s boreliózou. Klíště, které přenáší bakterie boreliózy, může být rovněž infikováno parazitem babesií.
Příznaky a komplikace
Závažnost příznaků babeziózy se může lišit. Nemusíte mít žádné příznaky nebo můžete mít lehké příznaky podobné chřipce. Některé případy mohou způsobit závažné, život ohrožující komplikace.
Infekce babesií nejčastěji začíná vysokou horečkou, zimnicí, bolestmi svalů nebo kloubů a únavou. Mezi méně časté příznaky patří např.:
- silná bolest hlavy
- bolesti břicha
- nevolnost
- podlitiny na kůži
- zežloutnutí kůže a očí
- změny nálady
S postupující infekcí se může objevit bolest na hrudi nebo v bedrech, dušnost a mokvající pot.
Je možné, že jste nakaženi babesií a nemáte žádné příznaky. Opakující se vysoká horečka je někdy příznakem nediagnostikované babeziózy.
Mezi komplikace mohou patřit např.:
- velmi nízký krevní tlak
- jaterní problémy
- rozpad červených krvinek, tzv. hemolytická anémie
- selhání ledvin
- srdeční selhání
Příčiny babeziózy?
Babesióza je způsobena infekcí malárii podobným parazitem rodu Babesia. Parazit Babesia se může nazývat také Nuttalia.
Parazit roste a rozmnožuje se uvnitř červených krvinek nakaženého člověka nebo zvířete, přičemž často způsobuje intenzivní bolest v důsledku prasknutí červených krvinek.
Existuje více než 100 druhů parazita Babesia. Ve Spojených státech je Babesia microti nejčastěji kmenem, který infikuje člověka, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ostatní kmeny mohou infikovat:
- skot
- koně
- ovce
- prasata
- kozy
- psi
Jak babesia se přenáší
Nejčastějším způsobem nákazy babesií je kousnutí infikovaným klíštětem. Paraziti Babesia microti žijí ve střevech klíštěte černého nebo jeleního (Ixodes scapularis). Klíště se přisaje na tělo myši bělobřiché a dalších drobných savců a přenáší parazita do krve hlodavců.
Poté, co se klíště nakrmí krví zvířete, odpadne a čeká, až se ho zmocní jiné zvíře. Jelen běloocasý je běžným přenašečem klíštěte jeleního. Samotný jelen není infikován.
Po odpadnutí z jelena klíště obvykle spočine na stéblu trávy, nízké větvi nebo listí. Pokud se o něj otřete, může se přisát na botu, ponožku nebo jiný kus oblečení. Klíště pak leze vzhůru a hledá volné místo na kůži.
Klíště pravděpodobně neucítíte a možná ho ani neuvidíte. To proto, že většinu lidských infekcí šíří na jaře a v létě klíšťata ve stadiu nymfy. V tomto stádiu jsou klíšťata velká a mají barvu makového zrnka.
Kromě kousnutí klíštětem se tato infekce může přenést také kontaminovanou krevní transfuzí nebo přenosem z infikované těhotné ženy na její plod. Vzácněji se může přenést také transplantací orgánů.
Rizikové faktory babesie
Lidé bez sleziny nebo s oslabeným imunitním systémem jsou ohroženi více. Babesióza může být pro tyto lidi život ohrožující. Vyššímu riziku jsou vystaveni také starší dospělí, zejména ti, kteří mají jiné zdravotní problémy.
Souvislost mezi babeziózou a boreliózou
Stejné klíště, které přenáší parazita babesie, může přenášet i bakterie ve tvaru vývrtky, které jsou zodpovědné za boreliózu.
Studie z roku 2016 zjistila, že až pětina lidí s diagnózou boreliózy byla nakažena také babesiemi. Výzkumníci také zjistili, že babesióza často zůstává nediagnostikována.
Podle CDC se nejvíce případů babesiózy vyskytuje v Nové Anglii, New Yorku, New Jersey, Wisconsinu a Minnesotě. To jsou státy, kde je rozšířena i borelióza, i když borelióza je rozšířena i jinde.
Příznaky babeziózy jsou podobné příznakům boreliózy. Koinfekce boreliózou a babeziózou může způsobit, že příznaky obou onemocnění jsou závažnější.
Jak se babesióza diagnostikuje
Babesiózu lze obtížně diagnostikovat. V počátečních stadiích lze parazity babesie zjistit vyšetřením vzorku krve pod mikroskopem. Diagnostika pomocí mikroskopie krevního nátěru vyžaduje značný čas a odborné znalosti.
Výtěry mohou být negativní, pokud je v krvi velmi nízká hladina parazitémie, zejména na počátku onemocnění, a může být nutné je opakovat v průběhu několika dnů.
Pokud máte vy nebo váš lékař podezření na babeziózu, může lékař provést další vyšetření. Může nařídit nepřímý fluorescenční test na protilátky (IFA) ze vzorku krve. Na vzorku krve může být také použita molekulární diagnostika, například polymerázová řetězová reakce (PCR).
Léčba babesiózy
Babesia je parazit a nereaguje pouze na antibiotika. Léčba vyžaduje antiparazitární léky, jaké se používají například při malárii. K léčbě většiny mírných až středně závažných případů se používá atovachon plus azitromycin, který se obvykle užívá 7 až 10 dní. Alternativním režimem je klindamycin plus chinin.
Léčba závažného onemocnění se obvykle skládá z azitromycinu podávaného intravenózně plus perorálního atovachonu nebo klindamycinu podávaného intravenózně plus perorálního chininu. Při těžkém onemocnění mohou být přijata další podpůrná opatření, například transfuze krve.
Je možné, že po léčbě dojde k recidivě. Pokud se u vás příznaky znovu objeví, je třeba je znovu léčit. Někteří lidé, například ti s oslabeným imunitním systémem, mohou potřebovat zpočátku delší léčbu, aby se infekce odstranila.
Jak snížit riziko nákazy
Nejlepší prevencí babesiózy i boreliózy je vyhýbat se kontaktu s klíšťaty. Pokud se vydáte do lesních a lučních oblastí, kde se vyskytují jeleni, proveďte preventivní opatření:
- noste oblečení ošetřené permethrinem
- na boty, ponožky a exponovaná místa si nastříkejte repelent obsahující DEET
- noste dlouhé kalhoty a trička s dlouhými rukávy. Nohavice nohavic si zastrčte do ponožek, aby se klíšťata nedostala ven
- po pobytu venku si prohlédněte celé tělo. Požádejte přítele, aby se podíval na vaše záda a zadní strany nohou, zejména za koleny
- osprchujte se a použijte kartáč s dlouhou rukojetí na místa, která nevidíte.
Klíště se musí přisát na vaši kůži, aby mohlo přenést onemocnění. Přisátí obvykle trvá několik hodin poté, co se klíště dostane do kontaktu s vaší kůží nebo oblečením. I když se klíště přisaje, uplyne určitá doba, než na vás může parazita přenést. Můžete mít až 36 až 48 hodin. To vám dává čas na vyhledání klíštěte a jeho odstranění.
Zdroj informací: https://www.healthline.com/health/babesia
Zdroj fotek: pexels.com