Záda nejsou jen páteř, ale také mnoho různých svalů a vazů. Pokud je některá z těchto částí narušena, může to mít za následek bolest zad. Svalové křeče, natažené svaly, vyhřezlé ploténky, osteoporóza nebo „jen“ špatné držení těla jsou několika příklady běžných problémů, které mohou způsobovat bolesti zad. V závislosti na tom, co bolest zad způsobuje, ji lze obvykle zmírnit odpočinkem, teplými či naopak ledovými obklady nebo volně prodejnými léky proti bolesti. Problémy s ledvinami mohou také způsobovat bolest zad, ale nejedná se o problém, který lze vždy léčit domácími prostředky.
Na co se zaměřit?
Ledviny se nacházejí na obou stranách těla těsně pod hrudním košem, „opírají“ se o zádové svaly, což může ztěžovat rozlišení mezi bolestí ledvin a bolestí zad. Při snaze určit, odkud bolest vychází, je podle odborníků nutné vzít v úvahu:
- místo bolesti
- typ a intenzitu bolesti
- případné doprovodné příznaky
Bolest ledvin
Ledviny filtrují odpadní látky a toxiny z krevního oběhu, což je činí náchylnými k infekcím a poškození. Přebytečný vápník, šťavelany a fosfor se mohou v ledvinách hromadit a vytvářet ledvinové kameny, které mohou být velmi bolestivé. K dalším příčinám způsobujícím bolest ledvin patří kromě ledvinových kamenů, infekce ledvin, krevní sraženiny v ledvinách či poranění ledvin.
- Místo – člověk často pociťuje bolest ledvin v dolní části zad. Může se také zdát, že bolest vychází z hloubi těla. Můžete též pociťovat bolest pouze na jedné straně těla v závislosti na tom, zda problém postihuje pouze jednu ledvinu nebo obě ledviny. Bolest ledvin může vyzařovat i do jiných částí těla, například do třísel, břicha či stehen.
- Typ a intenzita bolesti – větší ledvinové kameny mohou způsobovat ostrou, intenzivní bolest, která se obvykle zhoršuje, když se kámen přesune z ledviny do močovodů. Infekce ledvin může způsobit tupou bolest, která zůstává stabilní.
- Doprovodné příznaky – stavy, které postihují ledviny, mohou způsobovat i další příznaky, jako například zakalenou nebo krvavou moč, bolestivé močení, přetrvávající potřebu močit, nevolnost, zvracení, zácpu nebo průjem, horečku, závratě a únavu.
Bolest bederní části zad
Bolesti zad jsou velmi časté, statistiky uvádějí, že přibližně 80 % dospělých někdy v průběhu života pocítí bolest v dolní části zad. Bolesti nejčastěji vznikají v důsledku problémů postihujících svaly a nervy. Přesná lokalizace, závažnost a doprovodné příznaky se opět liší v závislosti na příčině.
- Místo – spodní část zad
- Typ a závažnost bolesti – bolest svalů se projevuje jako tupá bolest. Určité pohyby těla mohou svalovou bolest zhoršit. Lidé s bolestí nervů mohou pociťovat pálení nebo bodání, které se šíří do dalších oblastí těla. Nepříjemným příkladem je zánět sedacího nervu. U lidí se ischias objeví, když dojde k uskřípnutí nebo stlačení sedacího nervu, což způsobuje palčivou bolest v dolní části zad, která vyzařuje i do hýždí.
- Doprovodné příznaky – mezi další příznaky, které mohou doprovázet bolest dolní části zad, patří obtížné narovnávání se kvůli bolesti nebo svalovým křečím, potíže s chůzí, případně slabost jedné nebo obou nohou.
Jaké cviky vám mohou ulevit od různých bolestí zad?
Zdroj: healthline.com, ninds.nih.gov, niddk.nih.gov, thespineandrehabgroup.com
Pěkně napsaný článek ,také mne občas sužují nkkesti bederní páteře Skutečně to pěkné bolí !