Co je andropauza aneb když jsou muži v přechodu

U mužů se během života snižuje hladina testosteronu. Data ukazují, že hladina mužského hormonu klesá již od 30. roku života. Tento děj lze částečně ovlivnit především zdravým životním stylem. V jednom z výzkumů vyšlo najevo, že pokud je hladina testosteronu nízká, je větší riziko ke vzniku chronických nemocí.

Méně testosteronu, více onemocnění

Vlivem testosteronu na vznik chronických nemocí se zabývali také vědci z Univerzity v Michiganu, kteří zkoumali přibližně 2400 mužů. Zjistili, že čím dříve klesá hladina testosteronu, tím dříve mají tito muži také ve dřívějším věku vyšší riziko vzniku těchto chorob. 

Studie probíhala v letech 2011-2012. Nešlo tedy o časově náročný výzkum, nýbrž o krátkodobou záležitost, která však ukázala velmi podstatné faktory. U mužů lékaři sbírali tato data: hladinu testosteronu, hladinu krevního cukru, hladinu cholesterolu, další parametry krevních testů a dále demografické faktory, věk, výšku, hmotnost a BMI.

Při této studii bylo zjištěno, že přibližně polovina respondentů měla nízkou hladinu testosteronu a u těchto lidí se také častěji vyskytovaly zdravotní obtíže. U mladších mužů, kteří měli nízkou hladinu testosteronu, bylo daleko vyšší riziko vzniku obezity, vysokého krevního tlaku a cukrovky.

Andropauza a úbytek testosteronu
pixabay.com

Zdravý životní styl mužům prospívá

O dodržování zdravého životního stylu slyšíme poměrně často. Je to dáno tím, že nemoci, jako je cukrovka, obezita nebo vysoký krevní tlak, jsou celosvětovým problémem a nesou s sebou riziko předčasného úmrtí, například infarkt myokardu nebo cévní mozkové příhody. Dodržovat zdravý životní styl nemusí být tolik náročné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Co je potřeba dodržovat?

  • pravidelný pohyb (je důležité občas jít pěšky, nebo alespoň chodit na procházky)
  • zdravou stravu (konzumujte ovoce, zeleninu a luštěniny)
  • pozitivní mysl (nespěchejte, odpočívejte, naučte se relaxovat)
Jak být zdravý během přechodu
pixabay.com

Co je to andropauza? Úbytek testosteronu, ale také další problémy.

Stejně jako u žen dochází k menopauze, tak i u mužů dochází k andropauze, jen se o ní tolik nehovoří. Následky a důvody jsou v podstatě stejné. U mužů dochází ke snižování hladiny testosteronu, mění se i jejich tělo. Svaly přechází v tuk. U mužů se také často mění nálada. 

Andropauze se nevyhnete, ale následky se dají zpomalit. Pravidelným cvičením a přiměřenou stravou docílíte pevnějšího těla. Tímto způsobem se dá ovlivnit vlastní sebevědomí. Důležité ale je, že zlepšíte celkový zdravotní stav, budete mít pozitivní mysl a budete se cítit daleko lépe.

Civilizační choroby, jako je zmíněná obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak a cholesterol, jsou problémem zejména ve vyspělých zemích. Je to dáno naším životním stylem ale také možnostmi, které máme a na které jsme si zvykli. 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X