Bolí vás záda nebo hlava? Žádný problém, stačí sáhnout do šuplíku či do kabelky a vzít si prášek. Volně prodejné léky proti bolesti, které často plní nejen regály lékáren, ale i drogerií a dalších obchodů, přinášejí výrobcům miliardové zisky. Mnozí z nás je totiž kupují stejně snadno a často jako limonádu či sladkosti. Přestože tyto snadno dostupné léky mohou být skutečně užitečné při zmírňování nepříjemných příznaků některých onemocnění či dalších zdravotních potíží, nesmíme zapomínat na to, že se stále jedná o léky. Většina z nás se zároveň při jejich koupi, užívání či skladování dopouští nemalého množství chyb.
Hlavní je rychlá úleva
Průzkum organizace U.S. Pain Foundation například zjistil, že při výběru volně prodejného léku na úlevu od bolesti se většina lidí rozhoduje především podle toho, jak rychle a účinně lék působí. Naopak neberou bohužel téměř vůbec v úvahu své další zdravotní potíže či léky, které již užívají a které by mohly způsobit nežádoucí účinky. Volně prodejné léky proti bolesti pokládáme za bezpečné, a tak někdy podceňujeme jejich potenciální rizika.
Všechny prášky nejsou stejné
Když saháte do své lékárničky pro prášek proti bolesti, jak moc jste „vybíraví“ v tom, jaký lék si vyberete? Zvolíte ibuprofen, paracetamol nebo něco jiného? Často je nám to téměř jedno. Všechny volně prodejné léky proti bolesti ale nejsou stejné. Každý z nich působí jiným způsobem a některé nemusí vašim potřebám příliš vyhovovat.
Pro úlevu od bolesti existují nesteroidní protizánětlivé léky neboli NSAID, například aspirin či ibuprofen, a analgetické neaspirinové léky, například paracetamol. NSAID jsou upřednostňovány pro snížení bolesti a otoků při bolestech svalů, artritidě nebo menstruačních křečích, zatímco paracetamol je často používán při horečce či bolestech hlavy. Každý typ léku má svá pro a proti, proto je vždy vhodné se nejprve poradit se svým lékařem, lékárníkem nebo si alespoň přečíst příbalový leták.
Skladování léků v koupelně
Také patříte k těm, kteří v koupelně kromě čisticích a kosmetických prostředků skladují i léky? Pak by bylo nejlepší, je co nejrychleji přemístit. Proč? Horké a parné prostředí koupelny lékům vůbec nesvědčí. Ostatně na většině krabiček či lahviček léků je uvedeno: „Skladujte na chladném a suchém místě“. Kombinace vlhka a tepla může urychlit proces rozkladu léků, čímž se snižuje jejich účinnost.
Více tablet = rychlejší výsledky
Mnoho lidí předpokládá, že zdvojnásobením dávky léku proti bolesti zdvojnásobí jeho účinnost. To ale samozřejmě není pravda, užívání větší než doporučené dávky léku nevede k rychlejší úlevě. Průzkumy ale ukazují, že téměř pětina lidí občas doporučený maximální denní limit překračuje. Navíc mnoho osob nečte příbalový leták a dávku si určují sami. Stále totiž existuje mnoho lidí, kteří se domnívají, že když je lék bez předpisu, je bezpečný a nemůže jim ublížit.
Kombinace prášků na bolest s léky na předpis
Bohužel mnoho lidí stále kombinuje léky na předpis s volně prodejnými léky proti bolesti. Proč? Protože jednoduše nevědí, jak nebezpečné to může být. Výzkumy ale ukazují, že například NSAID by se rozhodně neměly míchat s antidepresivy či léky na ředění krve. Mezi komplikace, které by vás mohly potkat, patří problémy s ledvinami, krvácení do trávicího traktu, nebo dokonce život ohrožující nitrolební krvácení.
Léky proti bolesti a vysoký krevní tlak
Hypertenzí trpí značné procento populace ve středním a vyšším věku. Mnoho lidí s tímto onemocněním si ho však nevědomky zhoršuje používáním volně prodejných léků proti bolesti, především NSAID, které mohou hodnoty krevního tlaku ještě zvýšit. Většina lidí, které problémy s tlakem trpí, o této skutečnosti ale neví.
Léky proti bolesti a těhotenství
O užívání analgetik v těhotenství bylo provedeno mnoho studií a základní doporučení zní, že by se tyto léky neměly užívat, pokud je nastávající mamince výslovně nenařídil lékař. NSAID mohou vést k nízké hladině plodové vody, která může vést k potratu, vrozeným vadám nebo komplikacím během porodu. Další výzkumy také ukázaly, že NSAID mohou též zvyšovat riziko potratu na počátku těhotenství. Riziko bylo nejvyšší u žen, které užívaly NSAID nejméně dva týdny nebo které je užívaly v době kolem početí.
Nerozpoznání příznaků předávkování
Neúmyslné předávkování léky proti bolesti, zejména paracetamolem, může být snadné, protože jsou přidávány do mnoha volně prodejných léků proti nachlazení a kašli, artritidě i alergiím. Ani ibuprofen není vynechán, nachází se také v mnoha přípravcích proti nachlazení. Příznaky předávkování volně prodejnými léky proti bolesti mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, pálení nebo bolest žaludku, rychlé pohyby očí nebo zežloutnutí očí či kůže.
Samoléčba namísto identifikace základního problému
Volně prodejné léky proti bolesti mají řešit dočasné problémy, nikoli být součástí každodenní rutiny. Když je užíváme pravidelně, ať už kvůli bolestem hlavy nebo ramene, můžeme jimi maskovat mnohem závažnější onemocnění. Pokud neuplyne týden bez toho, abyste si museli vzít prášek, není to normální.
Jedním z nejčastěji užívaných léků proti bolesti je ibuprofen. Co byste o něm měli vědět?
Zdroj: prnewswire.com, health.clevelandclinic.org, bestlifeonline.com, cedars-sinai.org, bmj.com, ajog.org, heart.org, onlinelibrary.wiley.com, webmd.com
V článku píšete, že by se pacienti měli vždy poradit s lékaři, než začnou používat léky na bolesti. Již 27 let trpím chronickými bolestmi trojklanného nervu a jak na neurologii, tak na ambulanci bolesti jsou mi neustále předepisovány různé léky proti bolestem, které mi ve výsledku nepomáhají, ani nezmirňují bolesti. Navíc, si léky musím hradit sama a nebo mám vysoké doplatky. V případě, že by mi léky na bolest pomáhaly, ráda je uhradím, takto však je to pouhé vyhazování peněz. A navíc, mám pocit, že mě lékaři neradi vidí, když se do ordinace dostavím. Poradíte mi vhodnější léčbu?