Jíst více ovoce a zeleniny je často prezentováno jako jedna z nejlepších věcí, kterou pro své zdraví můžeme udělat. Obojí je plné vlákniny, vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších jedinečných látek. Jenže většina ovoce a zeleniny, kterou lze běžně koupit, byla ošetřena pesticidy. Může dlouhodobá konzumace takto ošetřených potravin negativně ovlivnit naše zdraví?
Problém jménem pesticidy
Škůdci jsou pro mnoho zemědělců noční můrou. Od hmyzu a hlodavců až po choroby, existuje mnoho přírodních sil, které mohou způsobit zkázu úrody. Pokud by k takovým ztrátám docházelo často a ve velkém množství, mohlo by to vést nejen ke ztrátě příjmů zemědělců, ale také ke snížení množství dostupných potravin.
Jedním ze způsobů, jak tento problém řešit, jsou pesticidy neboli chemické látky, které pomáhají producentům chránit plodiny před škůdci. Chemikálie sice na jednu stranu rajčata či kukuřici ochrání, ale jejich používání má samozřejmě i své stinné stránky, pro přírodu i pro naše zdraví.
Ovoce, zelenina a pesticidy
Výzkumy již dlouho ukazují, že konzumace různých druhů ovoce a zeleniny je spojena s pozitivními zdravotními výsledky, včetně snížení rizika předčasného úmrtí při doporučované konzumaci pěti porcí těchto potravin denně. Až donedávna ale nebylo zcela jasné, zda tyto výhody existují i v případě, že lidé konzumují produkty, na nichž jsou rezidua pesticidů.
Výsledky studie z roku 2019 sice naznačily, že konzumace potravin s větším množstvím reziduí pesticidů může představovat potenciální zdravotní rizika, včetně negativních účinků na kardiovaskulární systém a reprodukční soustavu, ale bylo potřeba dalšího zkoumání.
Nyní byla v časopise Environment International konečně publikována studie, která se zaměřila právě na tento problém. Žádný z více než 150 000 účastníků netrpěl kardiovaskulárním onemocněním, rakovinou ani cukrovkou. Účastníci několik let vyplňovali dotazníky o svém stravování, s důrazem na příjem ovoce a zeleniny. Výzkumníci také použili údaje o používání pesticidů. To jim poskytlo celkovou představu o množství pesticidů, které účastníci konzumovali z produktů ve své stravě.
Rezidua pesticidů v potravinách
Nová studie naznačila, že vyšší konzumace produktů s nízkým obsahem reziduí pesticidů je spojena se sníženým rizikem předčasného úmrtí. Nebylo však zjištěno, že by konzumace produktů s vysokým obsahem reziduí pesticidů souvisela se zvýšeným rizikem předčasného úmrtí. Lidé, kteří denně konzumovali alespoň čtyři porce ovoce a zeleniny s nízkým obsahem pesticidů, měli též o 36 % nižší riziko úmrtí než lidé, kteří uvedli, že konzumují méně než jednu porce denně. Celkově se nicméně nedoporučuje omezovat ovoce a zeleninu nebo se jim vyhýbat kvůli obavám z pesticidů.
Jak omezit svůj příjem reziduí pesticidů
Pokud se chcete vyhnout reziduím pesticidů na ovoci a zelenině, můžete podniknout několik jednoduchých kroků:
- Ovoce i zeleninu vždy dobře umyjte. Potraviny můžete také namočit do roztoku jedlé sody a vody, abyste odstranili další zbytky pesticidů.
- Snížit expozici reziduím pesticidů lze i oloupáním. Zároveň se tím ale připravíte o některé nutriční výhody obsažené ve slupce ovoce a zeleniny.
- Vnější vrstvu listové zeleniny před konzumací odstraňte.
- Pokud máte možnost, pěstujte si alespoň částečně své vlastní produkty, u kterých máte nad případným použitím pesticidů kontrolu.
Jaké potraviny lze snadno pěstovat na zahradě i v truhlíku?
Zdroj: healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, ams.usda.gov, ewg.org, medicalnewstoday.com