Zatímco ještě před několika málo lety se aktivní uhlí používalo zejména při problémech se zažíváním, dnes je součástí široké škály produktů, především pleťových masek, peelingů, zubních past a doplňků stravy určených k detoxikaci. Velmi oblíbené jsou zejména černé zubní pasty, které slibují zářivě bílý úsměv. Jak se ale zdá, není to tak zcela pravda, navíc je používání těchto past spojeno i s určitými riziky.
Co je aktivní uhlí?
Aktivní uhlí se vyrábí z uhlí, ze dřeva, z bambusu či skořápek kokosových ořechů. Chemicky upravená černá látka prochází opakovanými koly zahřívání při teplotě přes 500 °C. Poté, co je mezi zahříváním ošetřena dusíkem a argonem a během druhého kola zahřívání je přidán kyslík, vznikne typická porézní struktura.
Černá pasta je často příliš abrazivní
Hlavním důvodem, proč lidé zubní pasty s aktivním uhlím vyhledávají, je to, že se o nich říká, že lépe bělí zuby a odstraňují z nich pigmentové skvrny. Představa jejich zázračných bělících účinků je založena na teorii, že vzhledem ke své pórovité struktuře a velkému vnitřnímu povrchu na sebe dokáží navázat různé látky. Pokud jde o zubní pasty, jedná se především o bakterie, pigmenty a zubní kámen.
Ve skutečnosti ale výzkumy ukazují, že tyto pasty se ve svých účincích na bělení zubů v podstatě neliší od běžné zubní pasty. Navíc se bohužel mnoho výrobců tento účinek snaží zvýšit tím, že do pasty přidají velké množství abrazivních složek. Ty ale mohou při dlouhodobém používání či nesprávné technice čistění zubů vést k poškození zubní skloviny. Zuby tak mohou vypadat žlutěji, protože se odhalí dentin, a mohou být též citlivější. Stačí si všimnout například toho, že na některých zubních pastách s aktivním uhlím marně hledáte RDA neboli relativní dentinovou abrazivitu.
Větší pravděpodobnost zubního kazu
Účinky zubních past s aktivním uhlím byly též předmětem studie zveřejněné v časopise British Dental Journal. Výsledky naznačily, že tato zubní pasta může potenciálně způsobit podráždění dásní a poškození zubní skloviny. Vzhledem k tomu, že mnoho zubních past na bázi aktivního uhlí neobsahuje fluorid, poskytují tyto výrobky menší ochranu zubů. Jejich uživatelé jsou tak náchylnější ke vzniku zubního kazu. Problémem též je, že aktivní uhlí na sebe váže i ty bakterie, které jsou v našich ústech užitečné a jsou důležité pro zachování vyváženého prostředí. U některých lidí se částečky aktivního uhlí mohou také hromadit v prasklinách a štěrbinách zubů, což může paradoxně vést k jejich zabarvení. Rovněž není znám vliv uhlí na materiály používané k výrobě fazet, můstků, korunek a bílých výplní.
Jak získat bělejší zuby pomocí přírody? Zuby pomáhají bělit i některé potraviny.
Zdroj: nature.com, jada.ada.org, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov