Plastové částečky, které okem nezahlédneme, ale které jsou naším každodenním společníkem – mikroplasty. Jsou všude, ve vzduchu, v půdě, ve vodě i v potravinách, které konzumujeme. Představují riziko nejen pro životní prostředí, ale také pro naše zdraví. Lidstvo už se dlouho obává negativního dopadu jejich expozice. Nyní se objevují první důkazy, konkrétně souvislost mezi mikroplasty a idiopatickými střevními záněty.
Co jsou idiopatické střevní záněty?
Idiopatické střevní záněty (IBD) je souhrnný termín, který zahrnuje řadu chronických onemocnění charakterizovaných zánětem v trávicím traktu. Dvěma nejčastějšími typy jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Osoby s IBD trpí bolestmi břicha, průjmy, krvácením z konečníku, ale také zvýšenou únavou či ztrátou hmotnosti. Vzhledem ke skutečnosti, že v posledních letech dochází k nárůstu počtu pacientů, je IBD v gastroenterologii věnováno více pozornosti. Vědci si stále nejsou jisti přesnými příčinami, ale domnívají se, že IBD vzniká, když je člověk, který je geneticky náchylný k tomuto typu onemocnění, vystaven určitému spouštěči.
Mikroplasty a IBD
Lidé jsou mikroplastům vystaveni po celý život, neboť jsou všude kolem nás. Vliv mikroplastů na zdraví zatím bohužel není zcela jasný. Omezené výzkumy, které byly provedeny na zvířatech, v minulosti prokázaly, že mikroplasty se hromadí především ve střevech, játrech a ledvinách a že způsobují různé záněty a metabolické poruchy. Tato akumulace je silně závislá na velikosti částic mikroplastů. Pro posouzení zdravotního rizika mikroplastů je zásadní odhadnout míru expozice a zátěže mikroplastů u lidí.
Vzhledem k tomu, že mikroplasty se hojně hromadí ve střevech, vědci se rozhodli prostřednictvím nové studie prozkoumat, zda existuje nějaká souvislost mezi mikroplasty a IBD. Za tímto účelem byly zkoumány vzorky stolice osob, z nichž polovina trpěla IBD. Účastníci vyplnili dotazník týkající se potravin a nápojů, které konzumují, jejich pracovních a životních podmínek a stavu IBD. Následně probíhala analýza vzorků stolice ke zjištění množství a typu přítomných mikroplastů.
Prokázalo se, že osoby s IBD měly ve stolici výrazně více mikroplastů než osoby zdravé. Další analýza ukázala, že závažnost ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby přímo úměrně souvisela s množstvím mikroplastů. Kromě toho bylo zjištěno, že lidé s větším množstvím mikroplastů ve vzorcích stolice měli tendenci pít více balené vody, častěji konzumovat průmyslově zpracované potraviny nebo byli více vystaveni zvýšenému množství prachu v místě svého bydliště či zaměstnání.
Jsou tedy mikroplasty příčinou IBD?
Nicméně není správné výsledky zobecnit na tvrzení, že mikroplasty způsobují vznik IBD. Jde o velmi komplexní systémové onemocnění a jeho etiologie není dosud zcela jasná. Spíše se zdá, že u lidí s IBD je vyšší pravděpodobnost „zadržování“ mikroplastů. Potvrzení zjištění a následné určení vysvětlení této souvislosti vyžaduje další zkoumání. Nicméně pro zdraví planety i lidstva by bylo vhodné pokusit se celosvětový nárůst znečistění mikroplasty co nejvíce omezit.
Věděli jste, že probiotika a prebiotika prospívají nejen našim střevům, ale i mozku? Chrání před demencí.
Zdroj: sciencedaily.com, pubs.acs.org, thelancet.com, nature.com