Bolest na hrudi: Jak poznat, že se nejedná o infarkt?

Jakmile se řekne bolest na hrudi, většině z nás se okamžitě vybaví slovo infarkt. Je sice pravda, že tato bolest je jedním z hlavních příznaků infarktu myokardu, nicméně může být příznakem i řady jiných problémů souvisejících například s dýcháním, trávením či dalšími aspekty fyzického a duševního zdraví. Na druhou stranu je nutné říci, že nepříjemné pocity na hrudi je nutné vždy brát vážně a věnovat jim zvýšenou pozornost.

Infarkt ano, nebo ne?

Pokud bolest na hrudi trvá déle než pět minut a kromě bolesti je spojena také s dušností, studeným potem, nevolností, únavou nebo závratí či pokud bolest, tlak nebo nepříjemné pocity vystřelují též do ruky, zad, krku, čelisti či horní části břicha, pravděpodobnost, že se jedná skutečně o infarkt, je velká. V tomto případě se vždy doporučuje zavolat lékařskou pomoc. Pravdou ale je, že bolest na hrudi často nesignalizuje srdeční infarkt. Provedené studie odhalily, že méně než 6 % pacientů, kteří se s bolestí na hrudi obrátili na pohotovost, mělo život ohrožující srdeční problém. Jaké příznaky obvykle naznačují jiný problém, nikoli infarkt?

Chvilková bolest na hrudi

Sedíte u stolu a popíjíte kávu, když vás jako blesk zasáhne bolest na hrudi. Je náhlá, rychlá a bodavá. Pocit, který někteří přirovnávají k úrazu elektrickým proudem, trvá jen okamžik, ale většinu z nás velmi vystraší. Krátké zapíchání obvykle neznamená infarkt, ten často přináší neutišitelnou bolest trvající několik minut. Chvilkové nepříjemné pocity a bolest na hrudi jsou spíše důsledkem:

  • nataženého svalu v hrudní stěně
  • zánětu v chrupavce žeber
  • fibromyalgie neboli chronického muskuloskeletálního syndromu
  • zranění, jako jsou zlomená nebo pohmožděná žebra
  • pásového oparu
Muž se silnou bolestí na hrudi.
zdroj: freepik.com

Bolestivé pocity na hrudi především při nádechu

Při každém hlubším nádechu nebo zakašlání vám hrudníkem proniká bolest a zdá se, že pohyb a změna polohy ji zhoršují? V tom případě je pravděpodobné, že se nepotýkáte s problémy se srdcem, ale s plícemi, zejména v případě, že se bolest soustředí převážně na pravou stranu hrudníku. Mezi možné příčiny patří:

  • zápal plic nebo jiná infekce
  • zánět pohrudnice
  • krevní sraženina v plicích
  • astmatický záchvat

Nepříjemné pocity, které se při pohybu zmírňují

Pokud cítíte na hrudi ostrou bolest, která se při pohybu zmírní, může se jednat o pálení žáhy nebo jiný gastrointestinální problém. Pálení žáhy totiž často přináší i nepříjemný pocit pálení na hrudi a kyselý pocit v krku.

Další možné příčiny

Bolest na hrudi může souviset též s druhem záchvatu, který nemá se srdcem nic společného. Záchvat paniky nebo úzkosti se může totiž rovněž projevovat příznaky, jako je svírání na hrudi, pocení a dušnost, které připomínají infarkt. Přesto mezi nimi ale existují některé rozdíly, na základě kterých je lze odlišit. Například mnoho srdečních infarktů následuje po fyzické zátěži nebo námaze, což je ukazatel, který se obvykle s panickými záchvaty nespojuje. Záchvaty paniky se často vyznačují bodavou bolestí, na rozdíl od pocitu tlaku na hrudi, který často doprovází infarkt myokardu, a v neposlední řadě bolest při infarktu často vyzařuje i do jiných oblastí, při panickém záchvatu obvykle zůstává v oblasti hrudníku.

Nepříjemného pálení žáhy se lze zbavit nejen pomocí léků. Co v případě potřeby funguje?

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com, health.harvard.edu, jamanetwork.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X