Nepříjemného pálení žáhy se lze zbavit i bez léků

Pálením žáhy čas od času trpíme všichni. Nejčastěji jsou na vině naše nevhodné stravovací návyky. Nepříjemná bolest na hrudi nebo v krku je způsobena tím, že žaludeční kyselina se dostává až do jícnu. Pokud vás pálení žáhy trápí pravidelně, můžete trpět tak zvanou refluxní chorobou jícnu, kterou není radno podceňovat. Jak si od nepříjemných pocitů ulevit a jak předcházet jejich vzniku?

Nepřejídejte se

V místě, kde jícen ústí do žaludku, se nachází jícnový svěrač. Ten funguje jako ventil, který má bránit tomu, aby se kyselý obsah žaludku dostal do jícnu. Přirozeně se otevírá při polykání, říhání nebo zvracení. Jinak by měl zůstat zavřený. U lidí s refluxem je ale svěrač oslabený nebo nefunkční. K refluxu kyseliny může dojít také tehdy, když je na něj vyvíjen příliš velký tlak. Není tak překvapením, že většina příznaků refluxu se projevuje po jídle a že větší jídlo příznaky zhoršuje. Z hlediska jídelníčku pálení žáhy často způsobují především tučná, kořeněná, sladká nebo smažená jídla. Pokud jde o konkrétní potraviny, některým lidem pomáhá omezení konzumace rajčat, cibule, česneku, máty či čokolády.

Omezte alkohol, kávu, sycené nápoje a citrusové džusy

Nadměrná konzumace alkoholu pálení žáhy a problémy s refluxem zhoršuje. Výzkumy prokazují, že pití vína nebo piva ve srovnání s pitím čisté vody výrazně zhoršuje refluxní příznaky. Podobně je vhodné omezit množství kávy a dalších kofeinových nápojů. Rizikem je i oxid uhličitý obsažený v sycených nápojích, který způsobuje, že lidé častěji říhají, a to může zvýšit množství kyseliny pronikající do jícnu. Většina pacientů, které trápí časté pálení žáhy či reflux, také uvádí, že pití citrusové džusy jejich příznaky ještě zhoršuje. Příčinou je skutečnost, že citrusové šťávy a džusy dráždí sliznici jícnu.

Muž s pálením žáhy.
zdroj: pixabay.com

Dejte si po jídle žvýkačku

Několik studií ukazuje, že žvýkání žvýkaček, především těch obsahujících hydrogenuhličitan, snižuje kyselost v jícnu. Důvodem je pravděpodobně to, že žvýkačky zvyšují tvorbu slin a pomáhají vyčistit jícen od žaludeční kyseliny. V důsledku toho pomáhají snižovat případné nepříjemné pocity.

Vezměte si další polštář a spěte na levém boku

Někteří lidé pociťují refluxní příznaky během noci, což může narušit kvalitu jejich spánku. Úlevu může přinést zvednutí hlavy pomocí vyššího či dalšího polštáře. Lidem s refluxem a sklony k pálení žáhy se obecně doporučuje, aby jedli nejpozději tři hodiny předtím, než jsou spát. Zajímavá je také skutečnost, že bylo vědecky prokázáno, že spaní na pravém boku zhoršuje noční pálení žáhy a reflux. Jícen totiž vstupuje do pravé části žaludku. V důsledku toho se, když spíte na levém boku, jícnový svěrač nachází nad úrovní žaludeční kyseliny. Když ale spíte na pravém boku, žaludeční kyselina zakrývá svěrač. Tím se zvyšuje riziko, že přes něj kyselina unikne a způsobí reflux.

Jablečný ocet, jedlá soda i aloe vera

Na pálení žáhy či reflux samozřejmě existuje celá řada nejrůznějších kapek, prášků a dalších prostředků. Úlevu v případě problémů i prevenci přinášejí ale i přírodnější pomocníci. Jako první pomoc v případě problémů je velmi účinná jedlá soda, stačí ve skleničce vody rozmíchat čajovou lžičku jedlé sody a nechat rozpustit. Soda totiž neutralizuje žaludeční kyselinu. Tato léčba má i své stinné stránky, jedlá soda má velmi vysoký obsah sodíku a její trvalé užívání může vést k metabolické alkalóze a srdečním problémům. Jako prevence pomáhá užívání jedné polévkové lžíce organického jablečného octa rozmíchaného ve sklenici vody před každým jídlem, zklidnit reflux pomáhá také konzumace aloe vera.

Věděli jste, že reflux se objevuje i u miminek? Co v takovém případě dělat?

Zdroj: medicalnewstoday.com, explore.globalhealing.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X