Šťourání v nose: Co se vyplatí vědět, než si opět strčíte prst do nosu?

Šťourání v nose je něco jako kousání nehtů, mačkání pupínků či škrábání strupů. Víme, že bychom to dělat neměli, ale někdy si prostě nemůžeme pomoci. Nejčastěji sice vidíme dloubat se v nose děti, ale děláme to téměř všichni. Šťourání v nose je obecně pokládáno za nehygienické a společensky nepřijatelné, i proto mnoho z nás touží po tom se ho odnaučit. Často se totiž v nose dloubeme bezmyšlenkovitě, neboli aniž bychom si to uvědomovali.

Proč se lidé dloubají v nose?

Důvodů, které nás ke strkání prstů do nosu vedou, je mnoho. Zatímco někteří lidé se v nose šťourají za účelem ulevit si od nepříjemných pocitů, jiní tak činí z nudy či nervozity. Obecně nejčastějším důvodem je odstranění bubáků. Termín „bubák“ označuje zaschlý nosní hlen, který se shromažďuje v nose v důsledku alergenů, prachu a dalších nečistot. V některých případech je dloubání v nose nutkavým chováním, které pomáhá při stresu a úzkosti. Tento stav se nazývaná rhinotillexomanie a někdy bývá doprovázen i vytrháváním chloupků z nosu.

Problémy, které může šťourání v nose způsobit

Dloubání v nose většinou nezpůsobuje žádné vážné zdravotní problémy, přesto s ním mohou souviset určité potíže, především u osob se slabším imunitním systémem.  

  • infekce – nehty mohou v nose způsobit drobné ranky, do kterých se mohou dostat potenciálně nebezpečné mikroorganismy a způsobit infekci. Studie například prokázaly, že lidé, kteří se dloubají v nose, jsou častěji nositeli zlatého stafylokoka.
  • šíření bakterií a virů z nosu na povrchy v okolí
  • poškození tkání a struktur uvnitř nosu, včetně nosní přepážky
  • krvácení z nosu – šťouraní v nose může způsobit porušení jemných kapilár
  • vřídky – dloubání v nose může způsobit vřídky, na kterých se mohou vytvořit bolestivé strupy. Vřídky mohou být důsledkem též vytrhání nosních chloupků z folikulů, k čemuž při šťourání často dochází
Mladý muž šťourající se prstem v nose.
zdroj: freepik.com

Jak se přestat dloubat v nose?

Klíčem k tomu, abychom se šťouraní v nose odnaučili, je zjistit hlavní příčinu a najít k důvodům, proč tak činíme, alternativu. Pomoci v závislosti na příčinách může například:

  • fyziologický nosní sprej – pokud suchý vzduch vede k vysychání nosu, může používání spreje pomoci obnovit vlhkost, a tak zabránit nutkání se v nose dloubat. Řešením může být i zvlhčovač vzduchu.
  • výplach solným roztokem – hygienický způsob čištění nosních dutin, použít k němu lze například konvičku Neti.
  • náplasti a další překážky – použijte na konec prstu, kterým se nejčastěji v nose dloubete, náplast.  Ta vám následně připomene, že se v nose šťourat nemáte.
  • alternativní prostředky proti stresu – pokud je šťourání v nose formou, jak se zbavit stresu a úzkosti, zvažte jiné metody, jako jsou dechová cvičení, meditace, uklidňující hudba či antistresový míček.

Jak je to s konzumací bubáků?

Někteří lidé se v nose pouze nešťourají, ale následně bubáky též pojídají. Možná jste slyšeli i názor, že je to vlastně docela zdravé, nebo že to dokonce podporuje imunitní systém. Je třeba ale říci, že výzkumů, které se pozitivy pojídaní nosních bubáků zabývají, existuje jen málo. Některé studie pouze naznačují, že „suché z nosu“ obsahuje slinné muciny, které se například v ústech podílejí na ochraně zubů před bakteriemi způsobujícími zubní kaz.

Teče vám z nosu často krev? Šťourání nemusí být jedinou příčinou krvácení z nosu.

Zdroj: medicalnewstoday.com, cambridge.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X