Nejčastější příčiny krvácení z nosu

Krvácíte často z nosu? Jedná se o jev, který je velmi nepříjemný, protože přichází neočekávaně a nejčastěji ve chvílích, kdy na sobě máte bílé triko. Jaké jsou nejčastější příčiny? Kdy nad nimi stačí mávnout rukou? A kdy je naopak dobré vyhledat odbornou lékařskou pomoc?

Dva druhy krvácení z nosu

Krvácení z nosu se může vyskytovat jak u dětí, tak i u dospělých. Existují dva druhy nosního krvácení. Prvnímu typu se říká přední krvácení. To nastává v případě, že dojde k poškození cév, které se nacházejí v přední části nosu. Druhý typ se jmenuje zadní krvácení. Tento druh krvácení je závažnější a mnohdy se ho nepodaří zastavit a je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Může se totiž o jednat o symptom nějakého vážnějšího onemocnění.

Proč nám teče krev z nosu 

Důvodů, proč nám teče krev z nosu je celá řada. Někdy může být krvácení z nosu vyvoláno až přespříliš suchým vzduchem v místnosti. Jindy spustí potok krve časté smrkání a kýchání. Nezřídka se vyskytuje krvácení z nosu i při alergiích, kontaktu s chemickými látkami a jako následek poranění nosu. 

Krvácení z nosu jako příznak nemoci

Někdy se ale může krev z nosu vyskytovat i u pacientů, kteří trpí některou z následujících nemocí:

  • vysoký krevní tlak
  • poruchy srážlivosti krve
  • rakovina

Jestli máte pocit, že často krvácíte z nosu, nemusí to nutně znamenat, že máte rakovinu. Nejčastěji jsou na vině úplně běžné věci jako smrkání a podráždění nosní sliznice. 

Zdroj: Pixabay

Jak se chovat v případě, kdy krvácíte z nosu

Krvácení z nosu pravděpodobně již někdy v životě potkalo každého z nás. Víte ale, jak se v takové situaci správně chovat? Co dělat a čemu se naopak vyvarovat? Nejprve je nutné zaujmout správnou pozici. Ačkoliv snaha o co nejmenší zašpinění oděvu v nás může vyvolávat potřebu zaklonit hlavu a nos si ucpat, správná pozice vypadá přesně naopak. Posaďte se a hlavu předkloňte. Následně nos uchopte jednou rukou a z obou stran na něj zatlačte. Pokud vám to udělá lépe, je možné na čelo či na zátylek přiložit studený obklad. Takto krvácení z nosu do několika minut přejde.

Kdy vyhledat lékaře

Znepokojení a vyhledání lékařské pomoci je na místě v případech, kdy se vám nedaří krvácení zastavit a trvá již více ne 20 minut. Nekonečný proud krve, který totiž může signalizovat:

  • zlomený nos
  • zlomenina lebky
  • vnitřní krvácení

Samozřejmě se jedná o tři nejhorší scénáře, kterými vás nechceme děsit. Nikdy nekončícím krvácením z nosu totiž trpí i lidé, kteří mají poruchy srážlivosti krve. 

Jak krvácení z nosu předcházet

Ať už vám teče krev z nosu pravidelně nebo jednou za uherský rok, pokaždé je to značná nepříjemnost. Naštěstí existuje několik tipů jak se krvácení vyvarovat. Pokud žijete v panelákovém bytě a jste si vědomi toho, že je ve vaší domácnosti suchý vzduch, pořiďte si zvlhčovač. Rovněž si kupte solné roztoky do nosu, které napomůžou udržování vlhké sliznice.

Marcela Svobodová

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X