Tajemství prvního nadechnutí. Je pro miminka bolestivé?

Mnoho budoucích rodičů se nemůže dočkat, až poprvé spatří svého novorozeného potomka. Nicméně společně s blížícím se porodem roste nejen očekávání, ale často i obavy a otázky. Co miminko při porodu prožívá? Cítí bolest? Jak vlastně dojde k prvnímu nádechu?

Nefunkční plíce

Porod sám o sobě je jedním ze zázraků přírody. Během přirozeného porodu dochází postupně k různým fyziologickým změnám, které miminko na jeho první nádech připraví. Plíce totiž během těhotenství neposkytují plodu kyslík, ten plod získává prostřednictvím pupeční šňůry z placenty. V děloze jsou plíce dítěte naplněny tekutinou a nejsou nafouknuté. Během průchodu porodními cestami dojde k vytlačení této tekutiny a plíce se připraví na první nádech. K tomu většinou dojde přibližně do 10 sekund po porodu. První nádech často zní jako zalapání po dechu, protože centrální nervový systém novorozence reaguje na náhlou změnu teploty a prostředí. Často je doprovázeno též kašlem a pláčem.

Jiné proudění krve

Vzhledem k tomu, že plíce plodu v děloze neplní svou funkci, je tomu přizpůsoben i krevní oběh nenarozeného miminka. Plod má dvě jedinečná cévní propojení, která po porodu zanikají. První z nich, foramen ovale, umožňuje okysličené krvi z pupečníku proudit přímo z pravé srdeční síně do levé síně, místo toho, aby putovala do pravé komory a plic jako u dospělého člověka. Druhé propojení ductus arteriosus spojuje plicnici s aortou. Po narození se ale oběhový systém přeskupí. Levá komora se stává dominantní a je zodpovědná za rozvádění krve do celého těla, zatímco pravá komora přebírá nový úkol, přivádět krev chudou na kyslík do plic.

První okamžiky miminka po porodu.
zdroj: pexels.com

Porod jako velká změna

K této přeměně dochází v sérii rychlých změn hned po narození. Zvýšené množství kyslíku v plicích po prvním nádechu způsobuje snížení odporu při průtoku krve do plic. Nízký tlak vybízí krev pumpující z pravé komory k přesměrování směrem k plicím. Jakmile je tlak v plicích nižší než systémový krevní tlak, foramen ovale se uzavře. Bez průchodu mezi pravou a levou síní začne odkysličená krev proudit z pravé síně do dolní části pravé komory a poté je posílána do plic. Ve stejném okamžiku dochází též k zužování ductus arteroisus, k úplnému uzavření dojde během prvních dvou dnů života. Krevní oběh se tak rozdělí na plicní a tělní okruh.

Zdravému novorozenci trvá asi několik minut, než „zrůžoví“ a začne dýchat pravidelně. První nádechy pro miminko nejsou snadné a často jsou mělké a nepravidelné. S každým dalším nádechem se do plic dostává více vzduchu, což mu dýchání usnadňuje. Po několika nádeších je miminko schopno dýchat snadněji a jeho dech začne být hlubší a pravidelnější.

A jak je to s bolestí?

Lékaři se domnívají, že během porodu miminko určitou formu bolesti při průchodu porodními cestami pociťuje, dosud ale nevíme, jak intenzivní tato bolest je. Pokud jde o pláč po narození, jeho příčinou není bolest, ale je důsledkem celé řady změn, kterým je novorozené miminko po porodu vystaveno. Jednou z jeho funkcí je též pomoci rozšířit plíce a naplnit je vzduchem.

Miminku se na svět nechce? Můžete se inspirovat některými babskými radami na jeho vyvolání.

Zdroj: bellybelly.com.au, livescience.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X