Dornova metoda: Zázrak v boji s bolestí zad a kloubů

Mnoho lidí ve středním a starším věku trápí chronické bolesti zad, kolen, kyčlí i dalších kloubů. Často můžeme slyšet, že si za ně tak trochu můžeme sami, jsou jakousi daní za náš pohodlný způsob života, především nedostatek pohybu ve spojení se špatným držením těla. Možností, jak s nepříjemnými bolestmi bojovat, je mnoho. V poslední době je stále populárnějším způsobem tak zvaná Dornova metoda. V čem spočívá?

Holistický přístup k řešení problémů

Dornova metoda je považována za celostní přístup k nápravě nejrůznějších problémů, a to nejen fyzických, ale i psychických. Dá se říci, že vychází z přírodních zákonů fyziky, fyziologie a anatomie, které kombinuje s principy tradiční čínské medicíny. Důležitý je tlak a pohyb. Metoda je pojmenována podle Dietera Dorna, německého zemědělce a majitele pily, který tuto metodu vyvinul koncem 70. let 20. století, když si přivodil nepříjemné zranění.

Rovnováha je zásadní

Naše kostra by správně měla být symetrická, harmonická, ve staticko-dynamické rovnováze. Když toto uspořádání narušíme, pak se mohou naše klouby zejména v oblasti páteře snadno vychýlit z rovnováhy. Důsledkem jsou nejrůznější bolesti a potíže. Principem Dornovy metody je tak znovuuvedení obratlů, kostí a kloubů do správné polohy. Když se to podaří, lidé se často rychle cítí lépe a nepříjemná bolest i další problémy zmizí nebo se alespoň výrazně zmírní.

Terapeut vyvíjející prsty tlak na některá místa zad ženy.
zdroj: pixabay.com

Spolupráce pacienta a terapeuta

Statická korekce, například chiropraktická, je často obtížná, protože je třeba překonat sílu svalů, jejich přirozené ochranné napětí. Pacient je obvykle značně strnulý, protože léčba se provádí „na něm“, a ne „s ním“. Dornova metoda je ale založena na spolupráci jemného tlaku rukou lékaře či fyzioterapeuta a pohybů pacienta samotného.

Návrat do správné pozice

Korekce kloubních či páteřních dysbalancí se vždy provádí dynamicky, v pohybu. Naše svaly a zejména napjaté svaly se snaží udržet klouby v určité poloze. Bohužel často poloha, kterou svaly dlouhodobě pokládají za normální, není správná. V některých případech může svalová nerovnováha dokonce způsobit zablokování kloubu. Dornova metoda využívá pohyb k odvedení svalového napětí, v tomto uvolněnějším stavu je pak snadnější znovu nastavit přirozený autoregulační mechanismus kloubu. Správně prováděná metoda je zcela bezbolestná.

Jednou a dost rozhodně nestačí

Dornova metoda po pacientovi žádá také aktivitu neboli pravidelné provádění speciálních cviků, které zabraňují tomu, aby se časem klouby vrátily zpět do špatné polohy. Metoda účinně pomáhá například při nápravě nerovnoměrné délky nohou, kterou lze v určité formě diagnostikovat téměř u každého člověka. Z tohoto důvodu pak dochází ke zkroucení pánve, pokřivení či posunutí páteře a dalším problémům. Používá se také při rozmanitých bolestech zad, ischiasu, skolióze, problémech s kyčlemi či koleny, ale též při migréně nebo potížích s koncentrací.

Od problémů se zády pomohou ulevit také speciální cviky na bolavá záda.

Zdroj: dorn-method.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Pozor, tuto metodu bych určitě nedoporučila každému. Pokud máte roblém s hypermobilitou (uvolněnými vazy kloubů a páteře), mohou vám manévry Dornovou metodou stav zhoršit. Rozhodně bych se předem poradila se zkušeným yzioterapeutem či rehabilitačním lékařem – zdůrazńuji, že „zkušenýmů, protožek každý V8m bude říkat něco jiného a každý věří v to, že jeho metoda je správná.

  2. Fyzioterapeut může hodně pomoct, ale jiný hodně uškodit. S přestěhováním do jiného měsa jsem to bohužel poznala a zoufale hledám náhradu aspoň trochu podobné té, na kterou jsem byla zvyklá. Je to jako s doktory. 3 „profesóři“ mě během pě+ti let svými zpackanými operacemi (kvůli prkotině s kotníkem) dostali na invalidní vozík, jiný lékař, který jediný se nebál mne ještě jednou operovat, mne znovu jedinou operací a už po delším doléčování znovu aspoň postavil na nohy, i když berlí se už do smrti nezbavím.
    Pizn.: Nechápu, že zdr.pojišťovny ochotně, bez mrknutí oka nemocnicím takové zbabrané, pro lidi invalidizující operace bez mrknutí oka proplácejí, ale když člověk, který si svoji nemoc nezpůsobil svým špatným způsobe m života, se musí o proplacení nějakých úkonů nebo léků doslova doprošovat. Když slyším kecy o tom, na jaké výši naše „zdravotnictví“ je, je mi z nich špatně.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X