Primární a sekundární vysoký tlak: zjistěte, který máte vy!

Máte podezření, že trpíte vysokým krevním tlakem? A víte, že existuje více druhů této nemoci? Jaké jsou příznaky primární a sekundární hypertenze? A co to vlastně je vysoký tlak? Veškeré informace naleznete na následujících řádcích.

Co to je krevní tlak

Když se řekne krevní tlak, spousta z nás si představí ordinaci lékaře a přístroj k jeho měření. Jenomže už málokdo si uvědomí, co to vlastně krevní tlak je. Tak tedy, krevní tlak je síla krve, která protéká tepnami. Ty vedou krev ze srdce do zbytku těla a tím jak v nich proudí krev, vytváří se tlak na stěnu tepen – a právě tento tlak se nazývá krevní. Pokud je tlak vyšší než by měl být, nazýváme ho vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí. Jestliže tento stav nějakou dobu přetrvává a neléčí se, může způsobit celou řadu zdravotních obtíží.

Primární hypertenze

Existují dva druhy vysokého tlaku: primární a sekundární hypertenze. Primární hypertenze, někdy též esenciální hypertenze, je nejčastějším typem vysokého krevního tlaku. Jeho příčina není známá a je často přisuzována životnímu stylu, prostředí a změnám, které přicházejí s přibývajícím věkem.

Sekundární hypertenze

Sekundární hypertenze je způsobena zdravotním stavem nebo medikamenty. Mezi onemocnění, která způsobují hypertenzi patří například onemocnění ledvin, spánková apnoe, problémy se štítnou žlázou nebo potíže s nadledvinkami.

Senioři na chodbě nemocnice.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Příznaky vysokého krevního tlaku

Hypertenzi se někdy také přezdívá „tichý zabiják“ a to z velmi prostého důvodu: mnohdy totiž vysokým krevním tlakem trpíte, aniž byste o tom věděli, protože nemáte žádné příznaky. Jakmile ovšem trpíte hypertenzí nějakou dobu, mohou se vyskytnout některé z těchto symptomů: bolest hlavy, krvácení z nosu nebo dušnost.

Příčiny vzniku hypertenze

Jak již bylo řečeno, za vznik vysokého krevního tlaku může váš životní styl, jídelníček, genetika i léky. Abychom ale příčiny blíže specifikovali, vypsali jsme vám seznam těch nejčastějších:

  • jídelníček s vysokým obsahem soli a cholesterolu
  • cukrovka
  • potíže s ledvinami
  • rodinná anamnéza
  • kouření
  • časté pití alkoholu
  • nedostatek fyzické aktivity.

Přečtěte si více o nejčastějších spouštěčích vysokého tlaku, které můžete ovlivnit změnou svých každodenních návyků. 

Diagnostika vysokého krevního tlaku

Při každé vaší návštěvě praktického lékaře by vám měla sestřička změřit krevní tlak pomocí tlakoměru. Běžné hodnoty tlaku jsou 120 na 80. První číslo je tlak systolický, ten značí nejvyšší tlak při vytlačování krve ze srdce. Druhé číslo je tlak diastolický, který značí tlak při proudění krve do srdce. Jakmile vaše naměřené hodnoty začnou být vyšší jak 139 na 89, měli byste na měření docházet pravidelně a nebo si koupit tlakoměr domů a preventivně si tlak měřit. 

Lékařský fonendoskop na monitorování srdeční činnosti.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Jak snížit krevní tlak

V případě, že je vysoký krevní tlak způsoben způsobem života a ne nemocí, je možné přispět k jeho snížení. Jak? Pomocí následujících činností:

  • pokud máte nadváhu, zhubněte
  • přestaňte kouřit
  • omezte spotřebu alkoholu
  • pravidelně se věnujte cvičení
  • snižte příjem soli
  • klaďte důraz na pestrý a vyvážený jídelníček. Může vám pomoci také speciální DASH dieta na vysoký tlak, která svým složením cílí právě na pacienty s hypertenzí.

Pokud tyto změny životního stylu nepomohou nebo s nimi začnete pozdě, váš praktický lékař vám předepíše léky, takzvané antihypertenziva, která budete pravidelně užívat a která přispějí ke snížení vašeho krevního tlaku.

Snažte se žít zdravě, jíst pestrou stravu, pravidelně se hýbat a zbavit se škodlivých zlozvyků. Čím dříve začnete vyznávat zásady zdravého životního stylu, tím vyšší pravděpodobnost, že se u vás hypertenze neprojeví.

Zdroj: familydoctor.org

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Dobrý den, jsem dlchodce, pokud mám střídavý tlak, jednou nad 150/100, jindy zase 100/60, jak se tedy mám léčit? Nekouřím, nepiji, pohybu mám více než dost a moje je velmi pestrá, nechybí zelenina ani ovoce, netrpím nadváhou. Moje rodiče měli vyšší tlak v pozním věku

    1. Dobrý den,
      s vhodnou léčbou Vám poradí jedině Váš ošetřující lékař, takto na dálku Vám skutečně nemůžeme nic lepšího poradit.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X