Jste těhotná? Očekávání potomka je šťastnou chvílí ve vašem životě. Každá maminka chce pro své ještě nenarozené miminko to nejlepší. V těhotenství by měly ženy dodržovat spoustu pravidel, ohledně toho co jíst a nejíst. Podívejte se na souhrn potravin, kterým je dobré se v těhotenství vyhnout.
Proč nejíst plísňové sýry v těhotenství
Těhotné ženy by se měly vyvarovat konzumaci plísňových sýrů jako je brie, hermelín, camembert v syrovém stavu, dále by se měly vyhnout měkkým modrým sýrům, jako je gorgonzola a niva. Stejně tak je třeba se vyhnout nepasterizovanému mléku (kravské, kozí, ovčí) a potravinám z něj, jako např. kozí sýr, nepasterizované mléčné výrobky mohou totiž obsahovat listerii.
Játra, zvěřina a syrová vejce
V těhotenství byste se měli vyvarovat syrovému nebo málo tepelně upravenému masu, patří mezi ně uzené maso, prosciutto a zejména játra a játrové paštiky nebo zvěřina. Syrové nebo málo tepelně upravené maso může zvýšit riziko vzniku toxoplazmózy, játra zase obsahují hodně vitamínu A, který není vhodný v těhotenství. U zvěřiny je zase třeba dávat si pozor na broky (olovo z nich).
Nezapomínejme také na vejce. Vajíčka je nutné jíst dobře uvařená. Syrová nebo nedostatečně uvařená vejce mohou obsahovat bakterie salmonely. Vyhněte se také potravinám, které mohou syrová vejce obsahovat, jako jsou některé druhy zmrzlin, dezertů nebo třeba oblíbená česneková polévka z restaurace.
Mořské ryby a rtuť v těhotenství
Také u ryb je třeba dávat si pozor na tepelnou úpravu. V těhotenství vynechejte ryby jako je mečoun, žralok, syrové korýše, pozor si ale také dávejte na tuňáka – který obsahuje více rtuti než jiné ryby. Zatímco v běžném životě jsou mořské ryby hojně doporučovány pro svůj vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselin, druhy jako je losos, makrela, pstruh, sleď ty by se neměly jíst častěji než 2x týdně. Mohou totiž obsahovat vyšší množství těžkých kovů.
Nebezpečné nápoje pro matku i plod
Alkohol zcela vynechejte, pokud jste těhotná nebo chcete otěhotnět. Je dokázáno, že konzumace alkoholických nápojů v těhotenství může způsobovat vývojové vady a jiné dlouhodobé zdravotní komplikace pro vaše miminko.
Pozor si dejte také na kofein – pokud jste milovníkem kávy, zvolte kávu bez kofeinu nebo náhražky kávy z ječmene a čekanky. Pokud si kávu nedokážete odpustit, myslete na to, že byste neměli překročit 200 mg denně. V praxi to znamená, že si můžete dopřát 1 šálek překapávané kávy, až dva šálky instantní kávy nebo dva hrnky zeleného čaje. Nezapomínejte, že kofein se vyskytuje i v cole nebo vaší oblíbené čokoládě a celková denní spotřeba se sčítá.
A proč je kofein v těhotenství nebezpečný? Jeho konzumace přispívá ke zvyšování krevního tlaku, snižuje průtok krve (včetně té, která vede k plodu) a zrychluje srdeční tep.
Vitamíny a bylinky škodlivé během těhotenství
Vynechejte čaje, v nichž je lékořice, bez, šalvěj, mateřídouška, jitrocel, rozmarýn a zázvor. Pokud máte bylinné čaje ráda, zvolte variantu určenou přímo pro těhotné ženy.
V těhotenství se také vyhýbejte vitamínu A případně doplňkům stravy nebo multivitaminům, kde je vitamín A zastoupen. Nadměrná spotřeba vitamínu A může vašemu miminku způsobit například rozštěp nebo jiné degenerativní vady v obličeji i mimo něj.
V těhotenství dbejte více než kdy jindy na zdravou a vyváženou stravu, ovšem všeho s mírou. Pokud trpíte na těhotenské nevolnosti, budete rádi, když do sebe v průběhu dne dostanete vůbec něco.
Zdroj: nhs.uk