Sauna: místo, kde si s každou návštěvou prodloužíte život

Krátkodobý a zejména pravidelný pobyt v sauně má pozitivní vliv na naše zdraví. Věděli jste, že mezi zdravotní přínosy saunování patří i snížené riziko mozkové mrtvice, která patří mezi nejčastější příčiny předčasného úmrtí? Sauna vám tak může doslova zachránit život.

Sauna každý týden prospívá zdraví

Pravidelné saunování pomáhá snižovat vysoký tlak, odbourává problémy způsobené dlouhodobým stresem a celkově posiluje imunitní systém. Civilizační onemocnění způsobené nezdravým životním stylem tak lze do jisté míry vykompenzovat jak konzumací vyvážené stravy a zařazením pohybu, tak návštěvami sauny, které zejména v zimě prospějí celému organismu.  

Na základě pozorování bylo zjištěno, že lidé, kteří si dopřávají relax v sauně několikrát týdně (v průměru 4-7x), mají nižší pravděpodobnost předčasného úmrtí. Lze tedy předpokládat, že každodenní pobyt v sauně může snížit riziko mrtvice až o 61%, což rozhodně není zanedbatelné číslo. 

Relax v sauně prospívá tělu i duši
pixabay.com

Saunuje se nejen ve Finsku

Mezinárodní vědecký tým zkoumal účinky pravidelného saunování na riziko civilizačních onemocnění. Studie zahrnovala několikaleté pozorování běžných osob, které měly přístup ke každodennímu saunování. Zatímco někteří využívali veřejné sauny, jiní chodili do vlastního zařízení, což je zejména ve Finsku obvyklé. Finové tvořili majoritní skupinu pozorovaných osob.

Výsledky výzkumu byly publikovány v recenzovaném časopise American Academy of Neurology jakožto společná práce odborníků z Velké Británie, USA, Finska a Rakouska. Studie se zúčastnilo celkem 1628 osob a v první etapě byly sledovány jejich týdenní saunovací návyky. Potom následovalo dlouhých 14 let, během kterých se zaznamenával počet úmrtí v souvislosti s civilizačními chorobami, včetně mozkové mrtvice. Na mozkovou mrtvici zemřelo v průběhu druhé etapy výzkumu pouze 6% respondentů, tedy 155 osob.

Výzkumný vzorek tvořili muži i ženy ve věku 42-74 let. Kromě frekvence saunování byla zaznamenávána a porovnávána rovněž obvyklá délka pobytu v sauně a saunovací teplota.

Pobyt v sauně snižuje riziko mrtvice
pixabay.com

Co všechno znamená saunování pro vaše tělo

Pozitivní přínos pobytu v sauně je dán především značným zlepšením fyzického i psychického zdraví člověka. Během saunování se doslova uvolní celý organismus. Zatímco horký vzduch blahodárně působí na vaše cévy i vnitřní orgány, z vaší kůže se prostřednictvím potu vylučují všechny možné škodliviny. Díky velmi vysoké teplotě se také chtě nechtě musíte soustředit na správné dýchání, díky čemuž zcela zapomenete na běžné starosti a vaše psychika si odpočine. 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X