Nadměrné pocení vyřeší zdravá strava, správná hygiena nebo farmacie

Zná to každý z nás, ať použijeme ráno sebevíc antiperspirantu nebo deodorantu, občas se nám stane, že se během dne natolik zpotíme, že jsme cítit potem. A ačkoliv je pocení naprosto normální záležitostí, v danou chvíli nám to je zkrátka a dobře nepříjemné.

Každý z nás voní jinak

V lidském těle se nachází dva až čtyři miliony potních žláz. Většina z těchto žláz jsou ekrinní, neboli pravé potní žlázy. Druhým typem potních žláz jsou apokrinní, neboli pachové. A právě ty mají na starost zápach vycházející z našeho podpaží v případě, že se zpotíme. 

To, jak jsme cítit, do značné míry ovlivňuje náš životní styl. Pokud se živíte stravou bohatou na maso, ale chudou na ovoce a zeleninu, nedostatek vlákniny způsobuje pomalejší trávení. Díky tomu vám budou zapáchat nejen větry, ale i pot. 

jak zamaskovat smradlavý pot
pixabay.com

Naproti tomu vyvážená strava a přirozená detoxikace organismu pomocí antioxidantů a pravidelného pohybu podstatně snižuje intenzitu tělesného pachu.

Jak snížit tělesný zápach

Základním doporučením je dodržování hygienických návyků. Pravidelně se sprchovat a nosit čisté oblečení. Pokud celý den sedíte u počítače, stačí se lehce omýt čistou vodou a pokud máte za sebou cvičení nebo jinou fyzickou aktivitu, dejte si sprchu. Nepřehánějte to s používáním sprchových gelů, ty zbytečně vysušují pokožku.

Dále je dobré používat antiperspirant nebo deodorant. Antiperspirant pocení zabraňuje, zatímco deodorant jeho pach překryje vůní. Většina z nabízených produktů v sobě kombinuje obě složky. 

Nadměrné pocení a strava
pixabay.com

V posledních letech se hojně spekuluje o souvislosti mezi deodoranty a rizikem vzniku rakoviny. Obsahují totiž hliník, který se zejména na vyholené pokožce snadno dostává přímo do těla. Pokud je to možné, volte deodoranty bez obsahu aluminia. Nefungují tak 100% při intenzivní fyzické zátěži, ale pro běžný den bohatě postačí a vaše zdraví vám poděkuje.

Nadměrné pocení může znamenat nemoc

Během života se náš tělesný zápach může i změnit. K těmto změnám dochází během menopauzy, po smradlavých potravinách (například po česneku a cibuli), při některých nemocech (HIV, malárii), ale také po některých lécích. 

V některých případech je však pocení zcela mimo vaši kontrolu. Pokud trpíte hyperhidrózou, neboli nadměrným pocením, je úplně jedno, kolik antiperspirantu či deodorantu použijete. Tělo lidí postižených hyperhidrózou vylučuje až pětkrát více potu potřebného k tělesné termoregulaci než kolik je ho potřeba u běžné populace. 

pocení během cvičení
pixabay.com

V případě, že k těmto lidem patříte, prvním krokem je zajít k doktorovi. Ten vám nejprve vystaví recept na silný antiperspirant. Pokud bude fungovat a sníží produkci potu, máte vyhráno. Může se ale stát, že vaši kůži bude dráždit a bude potřeba přejít k jinému řešení. Tím může být:

  • Injekce botulotoxinu (botoxu)

Možná vás při zmínce botulotoxinu napadne spíše ošetření vrásek v obličeji, než „léčba potu“. Ale botox také pomáhá v těle blokovat chemické látky zodpovědné za pocení, čímž reguluje množství vyprodukovaného potu. Tato injekce obvykle vydrží účinkovat čtyři až šest měsíců.

nadměrné pocení u mužů
pixabay.com
  • Léky proti pocení na předpis

Nemáte rádi injekce? Nevadí. Na trhu existují anticholinergní léky, které brání pocení. Nedoporučují se lidem žijícím v teplém podnebí a sportovcům. A také varování: tyto léky mohou mít mnoho nežádoucích účinků, například pocit sucha v ústech, pocit suchých očí, rozmazané vidění, nebo změnu srdečního rytmu.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X