Hlava a mozek v ní ukrytý je pro náš život velmi důležitým orgánem. Možná už jste zažili různé pády na hlavu či mírná poranění a v nejhorším případě i otřes mozku. Ten může podle posledních výzkumů způsobit poškození mozku s různými následky včetně vzniku stařecké demence.
Poranění mozku zvyšuje riziko demence o 24%
Poškození mozku následkem úrazu hlavy může být mírné, ale i život ohrožující. Pokud jste tento druh poranění mozku v minulosti prodělali, hrozí vám, že v pozdějším stádiu vašeho života budete vystaveni zvýšenému riziku demence.
Dánští vědci zkoumali 10 let téměř 3 miliony lidí ve věku 50 let a více, kteří prodělali otřes mozku, aby zjistili, zda jim následně byla diagnostikována demence. V potaz byla brána také míra poškození mozku vlivem velmi lehkého, mírného nebo silného otřesu mozku.
Lehký otřes mozku vykazovalo 5% osob, u kterých se neprojevovaly žádné vedlejší dlouhodobé účinky.
Nejvíce zkoumaných mělo mírný otřes mozku, kdy následkem byly lehké nervové problémy nebo ztráta vědomí na méně než 30 minut.
Silný otřes mozku byl evidován u 10% zkoumaných osob spolu se zlomeninami lebky. Průměrný věk této nejvíce postihnuté skupiny byl 81 let. Respondenti v rámci ní měli výrazné problémy s běžnou mozkovou činností, jako je krátkodobá paměť, ztráta orientace, potíže v memorování apod.
Muži po úraze mají vyšší riziko demence
Míra rizika vzniku demence následkem pádu byla u mužů mírně vyšší než u žen. Důvodem bylo hlavně nedůsledné provádění poúrazové rekonvalescence. Ženy byly v tomto případě schopny více mozek procvičovat a lépe zvládat poúrazové úkony, zatímco muži často na svůj zdravotní stav rezignovali a neměli chuť se do rekonvalescenčních aktivit zapojovat.
Prevence je lepší než léčba
Lidé, kteří utrpěli otřes mozku, mají 5,1% riziko vzniku demence, ve srovnání s 4,5% rizikem pro lidi, kteří otřes neutrpěli. Pravděpodobnost vzniku stařecké demence se postupně zvyšuje s počtem poranění mozku, tedy čím častěji člověk padá, tím větší riziko demence má.
Důležité je ovšem zmínit, že většina lidí trpících otřesem mozku měla pouze jedno zranění. Znamená to tedy, že již jeden mírný otřes mozku následkem pádu na hlavu zvyšuje riziko vzniku demence.
Nejlepším způsobem, jak tomu zabránit, je prevence pádů. Mezi způsoby, jak snížit riziko pro vás a vaši rodinu, patří:
- Zajistit, aby ve vašem domě (nebo u příbuzných vyššího věku) nebyla žádná nebezpečí, která by mohla způsobit pád (zakopnutí), například volné koberce, vratké stoličky nebo zbytečné předměty na podlaze.
- Zabezpečit domov, kde žijí malé děti – například tím, že zajistíte, aby malé děti nedosáhly na vyvýšená místa, připevníte nábytek ke stěnám, opatříte ostré hrany stolů a skříní speciálními oblými rohy a budete důsledně uklízet drobné předměty a míče, o které lze v nepozornosti snadno zakopnout.
- Používat správné bezpečnostní vybavení pro práci, sport a kutilství – hlavní roli hraje vždy pevná uzavřená obuv s protiskluzovou podrážkou a důsledné jištění při práce ve výškách.
Zdroj: nhs.uk