Med vyléčí záněty, kašel nebo třeba kocovinu

Co se vám vybaví pod pojmem med? Představíte si pilné včelky bzučící kolem vás nebo vidíte sebe, jak olizujete pořádnou lžíci medu? Již starověcí Egypťané znali blahodárné účinky medu, používali ho k hojení ran, proti zánětům nebo jako oběť bohům. 

Med je tu s námi už tisíce let a není divu, že se stal lékem na spoustu nemocí. Je nabitý antibakteriálními sloučeninami a antioxidanty, které mají na naše tělo skvělý vliv. Antioxidanty podporují imunitní systém a bojují s nemocemi.

Je v medu cukr?
pixabay.com

Na rány, popáleniny,  záněty i kašel

Studií bylo zjištěno, že med reaguje s tělními tekutinami za vzniku peroxidu vodíku, který ničí bakterie. Kromě léčby ran se dá použít i na popáleniny. Při popálení naneste med přímo na postiženou oblast, zavažte obvazem a zábal vyměňujte každý den. Jedním z nejúčinnějších druhů je Manuka med, který pochází z Nového Zélandu a používá se k léčbě chronických vředů a dekubitů. 

Další vlastností medu jsou jeho protizánětlivé účinky. Ukázalo se, že umí léčit záněty v krku, mozku i plicích. Pokud vás trápí kašel, vystačíte si opět s medem. Působí proti hlenům a vytváří v krku ochranný film, který poskytuje úlevu od podráždění. Další z výzkumů uvádí, že stačí užívat 2 čajové lžičky včelího medu před spaním, abyste předešli nočnímu kašli a probouzení ze spaní. 

Na bolesti v krku tu máme také recept: naplňte šálek do poloviny vodou, druhou polovinu doplňte šťávou z citronu, přidejte lžičku medu, lžičku zázvoru a promíchejte. Tato přírodní receptura vám může pomoci více, než prášky z lékárny. 

Včelí med a zdraví
pixabay.com

Přírodní očista a lék

Zkoušeli jste se někdy umýt medem? Stačí smíchat 2 čajové lžičky medu se lžící olivového oleje a získáte skvělý hydratační přípravek pro vaše tělo. Molekuly cukru zadržují v pokožce vodu, proto se můžete setkat s jeho častým využitím v dermatologii. Působí proti lupům, očistí tělo a zbaví vás bakterií způsobujících zápach nebo třeba akné. 

Pravidelná konzumace medu má skvělý vliv na srdce. Antioxidanty zabraňují vzniku srdečních chorob, rozšiřují tepny a umožňují tak lepší průtok krve do srdce. Můžete tak předejít infarktu či mozkové mrtvici. Další výhodou je snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Některé studie dokonce uvádí, že med způsobuje snížení hladiny ,,zlého” LDL  a zvýšení hladiny ,,hodného” HDL cholesterolu. 

jak vyléčit kocovinu medem
pixabay.com

Další výhody medu

Po komářím kousnutí zmírňuje svědění a podráždění. Působí také proti kocovině, fruktóza v medu pomáhá tělu rozkládat alkohol na neškodné produkty. Antioxidanty navíc neutralizují škodlivé účinky alkoholu. 

Med pomáhá také v boji proti alergiím. Uvádí se, že alergici by měli užívat alespoň lžíci místního surového medu denně, aby zmírnili přehnané reakce na pyl. Surový med se skládá z 80% cukru, zbytek je voda, vitamíny, minerály, pyl a bílkoviny, můžeme ho tedy považovat za přírodní zdroj energie. 

Dále podporuje trávení, působí proti zácpě a nadýmání. Ke zlepšení trávení stačí 1-2 lžičky medu třikrát denně před jídlem. Med má rovněž vliv na posílení imunity, podporu spánku a regulaci hmotnosti.

Tipy navíc

  • Trápí vás pupínky a nechce se vám pořád utrácet za drahé krémy? Použijte med smíchaný s muškátovým oříškem, aplikujte na pupínek, nechte působit 20 minut a pak omyjte vodou. 
  • Pokud se snažíte zhubnout, vyměňte v kuchyni bílý rafinovaný cukr za včelí med a brzy uvidíte výsledky.

Zdroj: activebeat.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X