Mateřství a ukončení studia může způsobit tloustnutí

Některé životní milníky přispívají k nárůstu tělesné hmotnosti. Vyplývá to z výsledků souhrnné studie, která zkoumala vliv prvního mateřství a ukončení školy na tloustnutí. Kolik můžete přibrat během těchto mezníků a co je příčinou?

Vstup do nové životní etapy znamená výkyvy na váze

Vědecký tým z Univerzity v Cambridge se ve své studii zabýval otázkou vlivu zlomových období v životě člověka na nárůst tělesné hmotnosti. Jako dva nejdůležitější momenty si experti zvolili dvě události: ukončení studií a narození prvního dítěte. Ukázalo se, že oba milníky způsobují vyšší míru tloustnutí.

Studie porovnávala několik předchozích výzkumů na dané téma a doplnila výsledky o vlastní souhrnné hodnocení. Byla srovnávána nejen čísla, ale také doprovodné jevy, jako úbytek fyzické aktivity, změny ve stravování nebo další faktory, které mají vliv na kolísání váhy.

Tloustnutí po narození prvního dítěte
pixabay.com

Ženy po prvním dítěti přibírají více

Výsledky průzkumu ukázaly, že ženy bez dětí přibírají na váze nižší průměrnou rychlostí než ženy, které se staly poprvé matkami. Jinými slovy, BMI bezdětných žen roste v průměru o 2,8 za 5 let, zatímco BMI prvorodiček se po narození prvního potomka zrychlí o dalších 0,47 jednotek.

Vědci se snažili zjistit závislost tloustnutí na mateřství také u mužů, v tomto případě se však vztah nepodařilo potvrdit. Pověstné přibírání kil budoucích tatínků během těhotenství partnerky je tak pravděpodobně dáno pouze změnou životního stylu a pohodlností.

Je zajímavé, že ve všech 11 zkoumaných studiích bylo uvedeno, že míra tělesné aktivity se před dětmi a po nich výrazně nezměnila. Nelze však předpokládat, že by novopečené maminky sportovaly tak pravidelně, jako před otěhotněním. Nabízí se dvě možná vysvětlení: buď ženy v tomto věku celkově málo sportují, nebo ženy po narození dítěte započítávaly do celkové fyzické aktivity i každodenní (a noční) běhání kolem miminka.

Pravidelný pohyb během školy prospívá zdraví
pixabay.com

Start dospělého života přivolává nadváhu

Ukončení studií a zahájení pracovního života bylo zkoumáno jakožto druhý stresor a spouštěč přibírání na váze. Jedinci, kteří ukončili střední školu a nastoupili na vysokoškolská studia, nebo vstoupili na pracovní trh, měli zejména sníženou tělesnou aktivitu. 

Celkem 7 studií zjistilo, že absolventi tráví v průměru o 7 minut denně méně času cvičením a 3 studie odhalily nárůst hmotnosti u respondentů po opuštění střední školy.

Nižší míra fyzické aktivity je přitom částečně dána ukončením středoškolského vzdělání, jehož součástí je povinná tělesná výchova. Zároveň lze předpokládat, že studenti na vysoké škole i mladí pracující mají celkově méně volného času, který by mohli pravidelnému cvičení věnovat.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X