Ženy z rizikových skupin by měly absolvovat mamograf už ve 30. Patříte mezi ně?

U zjištění rakoviny je více než jinde důležitá prevence. Včasné zjištění karcinomu může doslova zachránit život. Nejnovější studie naznačuje, že preventivní mamografické vyšetření je vhodné u žen s rizikovými faktory podstupovat již po dosažení třicítky. Jaké jsou základní rizikové skupiny a co můžete udělat vy sami?

Tři základní faktory, které zvyšují pravděpodobnost rakoviny

Všeobecná doporučení týkající se prevence rakoviny prsu uvádějí nutnost pravidelných kontrol u žen nad 40 nebo 50 let v závislosti na konkrétní zemi. Vědci nyní přišli s tvrzením, že některé ženy by měly toto vyšetření podstupovat již po třicítce

Existují tři skupiny osob, které by měly pravidelně podstupovat preventivní prohlídky na mamografu již v dřívějším věku. Patří mezi ně ženy, které mají mezi přímými příbuznými někoho, kdo onkologické onemocnění prodělal. Počítá se přitom první příbuzenská linie, tedy matka, sestra nebo dcera.

Mamograf umožní odhalit rakovinu prsu včas
pixabay.com

Do druhé skupiny se řadí ženy, kterým již v minulosti byla diagnostikována rakovina prsu. Třetí riziková skupina potom zahrnuje ženy, které majá tzv. hustá prsa. Tento odborný termín popisuje prsa, ve kterých se nachází více vazivové než tukové tkáně. Hustotu prsou lze zjistit právě mamografickým vyšetřením a může se v průběhu života ženy měnit. Faktory, které mají vliv na hustotu prsou, jsou zejména hormonální změny, jako je užívání hormonální antikoncepce nebo substituce, genetika a kojení. Přímá souvislost mezi hustotou prsou a výskytem rakoviny dosud nebyla prokázána.

Studie odhalila významné souvislosti u mladších žen

Výzkum srovnával pravděpodobnost výskytu karcinomu prsu u žen ve věku 30-39 let s rizikovými faktory popsanými výše, a žen ve věku 40-49 let bez těchto faktorů. Výsledky jasně ukázaly, že procentuální zastoupení výskytu rakoviny prsu je u obou skupin přibližně stejné. 

To znamená, že přítomnost rizikových faktorů hraje stejně důležitou roli, jako věk ženy. Provádět preventivní screening u mladších žen z rizikových skupin má tudíž stejné opodstatnění, jako u žen na hranici klimakteria. 

V České republice má každá žena od dovršení 45.roku nárok na preventivní vyšetření na mamografu zdarma, tedy hrazeného ze zákonného zdravotního pojištění. Vyšetření je možné provést každé 2 roky, v případě potřeby na doporučení gynekologa nebo obvodního lékaře i častěji.

Rakovina prsu v rodině je významným rizikovým faktorem
pixabay.com

Co můžete udělat v rámci prevence

S rakovinou prsu to bohužel není tak snadné, jako třeba karcinomu plic, u kterého lze pravděpodobnost výskytu podstatně snížit tím, že přestanete kouřit. Rakovina prsu zatím nemá zcela objasněné příčiny a pravděpodobně souvisí s hormonálními změna v těle. Některé studie naznačují, že riziko rakoviny prsu se zvyšuje používáním deodorantů obsahujících hliníkové soli, ale tato souvislost zatím nebyla 100% prokázána.

Klíčovou roli tedy hraje prevence. Začít můžete u sebe doma prováděním samovyšetření prsu. Nejedná se o nic složitého, systematické prohmatávání obou prsů zvládnete i ve sprše a pokud si nejste jistí správnou technikou, obraťte se na svého lékaře nebo některý z návodů na internetu.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X