Základní zásady pro poskytování první pomoci

První pomoc je soubor jednoduchých a účelných zákroků pro záchranu zdraví a života člověka postiženého úrazem nebo náhlým onemocněním. Zkracuje dobu odborného léčení, podmiňuje rychlost hojení poranění a často je rozhodujícím činitelem pro záchranu života. Musí být poskytnuta rychle a důkladně hned na místě nehody ještě před příchodem lékaře nebo před odvozem do nemocnice.

Každý člověk je povinen umět poskytnout první pomoc v rozsahu daných možností a svých schopností. Podle toho první pomoc dělíme na laickou, zdravotnickou a odbornou. Úrazem postižený člověk je obyčejně odkázán na pomoc nezdravotníka – laika, proto je třeba, aby každý znal její podstatu, zásady, pravidla a postup. je to užitečné i proto, že někdy si člověk musí pomoci sám; jde o tzv. Svépomoc.

Podstata první pomoci spočívá v odstranění dalšího působení zraňujících činitelů, v poskytnutí základního ošetření a v zabezpečení co nejrychlejšího odvozu a odborného ošetření. Její úlohou je zabránit nebezpečným důsledkům poranění, vykrvácení, infekci a šoku.

Při první pomoci je zapotřebí:

1. vyprostit raněného z místa neštěstí,

2. ošetřit poškozené části těla a zastavit krvácení,

3. znehybnit zlomeniny a předejít vzniku úrazového šoku,

4. dopravit raněného k lékaři.

Při poskytování první pomoci zachováváme tyto zásady:

1. správnost a účelnost,

2. rychlost,

3. rozvaha, rozhodnost, klid.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X