Světlo z telefonu může trvale poškodit zdraví

Zajímá vás, jak modré světlo ovlivňuje zdraví? Věřte, že přirozené modré světlo, které nám po určitou denní dobu dává samotné slunce, je našemu zdraví prospěšné, nicméně všeho moc škodí. Jak se před ním můžeme bránit?

Co způsobuje světlo z obrazovek

Pokud na nás modré světlo svítí z našich mobilních telefonů a televizí celý večer i dlouho po setmění, zaděláváme si na vznik civilizačních chorob, jejichž rozmach v posledních letech zaměstnává celé řady vědeckých výzkumníků po celém světě.
Nepodceňujte světlo z telefonu, notebooku a dalších zařízení. Může způsobovat nespavost a být pro oči dokonce toxické! Modré světlo z těchto zařízení dokonce může podněcovat vznik civilizačních onemocnění.

Celodenní sledování telefonu a počítače škodí zdraví
pixabay.com

Poškození zraku

Několika lékařskými studiemi bylo potvrzeno, že modré světlo poškozuje sítnici okaDlouhodobé sledování obrazovky může způsobit smrt fotoreceptorových buněk, jejichž funkcí je zachytit vizuální obrazy a signalizovat je mozku pomocí prostřednictvím sítnice. 
Jestliže tyto buňky zemřou, nemohou nadále oku pomáhat s jeho regenerací a dochází k trvalému poškození zraku, neboli makulární degeneraci – ztrátě centrálního vidění. Vědci zjistili, že modré světlo má ve srovnání s jinými barvami kratší vlnovou délku a v důsledku toho je silnější.

Poškození sítnice se projevuje u všech věkových kategorií, většinou však u lidí 60 let a výše. Odborníci však předpokládají, že díky zvýšenému užívání technologií vyzařujících modré světlo mohou projevy poškození zraku přijít mnohem dřív. 
Modré světlo může vést také k vysychání očí, a to v důsledku snížené četnosti a rychlosti mrkání.
I přesto, že modré světlo vyzařované z moderních displejů a obrazovek očividně není zdraví prospěšné, nezpůsobuje extrémní poškození zraku. Profesor Ajith Karunarathne, PhD provedl na univerzitě v Toledu studii modrého světla a ve svém prohlášení tvrdí, že: “Světlo z mobilních zařízení nebo jiných digitálních obrazovek nezpůsobuje naprostou slepotu.”

Při sledování obrazovky nechte oči odpočívat v pravidelných pauzách
pixabay.com

Nespavost

Modré světlo způsobuje problémy se spánkem a spíte-li málo, zvyšujete riziko vzniku onemocnění srdce, deprese, cukrovky nebo obezity.
Odborníci provádějící studii o tom, jak modré světlo ovlivňuje naše zdraví zjistili, že když zhasnete světlo, začne váš mozek produkovat hormon melatonin, kterému se říká také „spánkový hormon“.

V případě, že tmu narušíte modrým světlem – typicky z televize nebo mobilního telefonu, produkce hormonu se zastaví a vy budete hůře usínat. Melatonin je ale důležitá látka, jejíž hlavní úkol v našem těle je „opravovat“ resp. likvidovat kriticky poškozené buňky, ze kterých se jinak mohou rozvinout civilizační onemocnění. 
Sledujete-li večer a v noci za tmy telefon, tablet nebo notebook, narušují se přirozené cykly spánku a bdění, které jsou pro optimální zdraví zásadní.
Tip: Chcete-li v klidu usnout a dobře se vyspat, vypněte všechny technologie aspoň 1-2 hodiny před spaním. Nejen že budete mít kvalitnější spánek, budete tak i prospívat svému celkovému zdraví, jelikož nebudete blokovat automatické regenerativní procesy v našem těle.

Sledování telefonu v naprosté tmě je škodlivé
pixabay.com

Jak se chránit před modrým světlem

Nejlepší ochranou před nebezpečným modrým světlem je vyhýbat se mu. Pokud to ale není možné, zmírněte jeho působení. Jak? 

  • Omezte čas, který trávíte sledováním mobilu, tabletu a jiných přístrojů. 
  • Nedívejte se na obrazovku nebo displej, když je kolem vás úplná tma. 
  • Nainstalujte si do počítače a jiných přístrojů ochranný filtr modrého světla, který zredukuje jeho sílu.

Tip: Spěte v dobře zatemněné místnosti, aby docházelo k tvorbě melatoninu. Přes den ulevujte každou hodinu namáhaným očím, a to pomocí procvičování. Na krátkou dobu je zavřete a poté zase chvíli hleďte do dálky.

Nenechte děti sledovat displeje dlouhé hodiny
pixabay.com

Redakce

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X