5 přírodních způsobů, jak zlikvidovat plíseň v domě

Miliony lidí jsou každý den vystaveny vlivům toxických plísní. Děje se tak zejména vdechováním, ale i hmatem a požitím. Plíseň je pro nás tichým nepřítelem a ve skutečnosti je nebezpečná pro nás všechny. Plíseň může růst za zdmi, pod podlahou a někdy dokonce v potravinách. V závažných případech může být také smrtelná.

Působení plísní na organismus vyvolává negativní vliv na klouby, nervový systém, mozek a imunitní systém. V některých případech může dokonce způsobit vznik rakoviny. A většina čisticích prostředků k odstranění plísní spoléhá na to, že se jí člověk zbaví chemicky. Jenže produkce škodlivých výparů je ve výsledku ubíjející. Plísně se dá zbavit mnohem jednodušším způsobem.

Můžete vyzkoušet pět následujících způsobů:

Peroxid vodíku

Směs peroxidu vodíku je jednoduchým a levným řešením, které vás zbaví plísně. Pro účinné odstranění budete potřebovat 3% peroxid vodíku. Smíchejte stejný díl peroxidu vodíku s jedlou sodou a octem. Nalijte směs do rozprašovače a nastříkejte na postiženou oblast. Nechte působit 10-15 minut a otřete hadrem. Raději si vezměte na sebe pracovní rukavice, ať nepřijde vaše pokožka do kontaktu s plísní.

Ocet

Ocet působí jako mírná kyselina – zabíjí 99% bakterií, 82% plísní a 80% bakterií a virů. K odstranění potřebujete bílý destilovaný ocet. Nalijte ho do rozprašovače a nastříkejte na znečištěný povrch. Nechte působit po dobu jedné hodiny a potom otřete plochu čistou vodou a nechte jí oschnout. Jakýkoliv zápach z octa by se měl odstranit během několika hodin, ale pokud přetrvává, můžete prostor osvěžit miskami s citrónovou vodou.

Olej z čajovníku

Tea tree olej je celkem drahý, ale na malých plochách funguje 100% a nemusíte ho použít velké množství. 2 lžičky oleje smíchejte se šálkem vody a nastříkejte na plíseň. Nechte uschnout a výsledky vás překvapí.

Extrakt z citrusových jadérek

Extrakt z citrusových semen v poměru 20 kapek na 2 šálky vody rozřeďte a v rozprašovači protřepejte. Nastříkejte na postiženou lokalitu a neoplachujte.

Jedlá soda

Jedlá soda s octem a vodou je nejsilnějším prostředkem ke zbavení plísní. Vzniklou směs nalijte do rozprašovače, nechte působit a otřete vlhkým hadříkem.

Další alternativou jsou parní čističe, které jsou pro tyto účely přímo určeny. S výběrem toho nejlepšího vám pomůže třeba porovnání parních čističů.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X