Menopauza je období, kterým si během svého života projdou všechny ženy. Dostavuje se kolem padesátého věku ženy, ale první příznaky se mohou objevovat i v dřívějším období. Během menopauzy se mění hormonální rovnováha. Vaječníky přestávají pracovat a ženskému organismu tak chybí hlavní zdroj jejich nejdůležitějšího pohlavního hormonu – estrogenu. Každý ženský organismus se s nedostatkem hormonů vyrovnává jiným způsobem. U některých žen se neobjevují žádné příznaky, u některých naopak mnoho a ve velké míře.
Nejčastější symptomy
Mezi nejčastější patří návaly horka, zvýšené pocení, nepravidelná menstruace, náhlé výkyvy nálad, únava, bolesti hlavy, snížené libido, vaginální suchost nebo zhoršení stavu pokožky, kvality vlasů a nehtů. Tyto projevy jsou velmi snadno pozorovatelné.
K období klimakteria však patří i projevy, které už tak snadno viditelné či rozpoznatelné nejsou. Mezi ně patří zvýšené riziko ostoeporózy, infarktu nebo mozkové příhody.
Jak bojovat s příznaky menopauzy?
Samozřejmostí je zdravý životní styl a vhodný jídelníček. Pokud se objevují návaly horka, nadměrné pocení, únava a zvýšená hmotnost, je potřeba omezit cukr, silně kořeněná jídla, kávu, alkohol a cigarety a do jídelníčku zařadit potraviny s vysokým obsahem vápníku, železa a fytoestrogenů, což jsou rostlinné hormony, jež nabízejí obdobnou strukturu, jak ženské pohlavní hormony, které tělo postrádá. Nejvíce fytoestrogenů se nachází v červeném jeteli, soje či kanadských brusinkách. Také jsou k mání v potravinových doplňcích. Také pohyb na čerstvém vzduchu hraje poměrně velkou roli. Toto jsou opatření, která spadají do oblasti terapie nehormonální.
Pokud tato opatření nepomáhají, může lékař doporučit terapii hormonální, která však s sebou přináší určitá rizika a proto ji doporučuje lékař.