9 způsobů, jak na nehtech poznáme, že s naším zdravím není něco v pořádku

Když trpíme nějakou nemocí, obvykle se to nějak projeví a naše tělo nás o tom informuje. Může to být i prostřednictvím nehtů. Pokud zaznamenáte jakékoliv abnormality, je to důvod k návštěvě lékaře a my si níže představíme nejčastější z nich:

Bílé nehty

Pokud zaznamenáte, že jsou vaše nehty bílé, můžete trpět těžkou anémií. Ta vzniká nedostatkem železa nebo i vnitřním krvácením. Podle studií se těžká anémie projeví obvykle i zhoršením kognitivních funkcí.

bile-nehty

Žluté nehty

Žluté nehty mohou znamenat, že máte plísňovou infekci, jako je zánět nehtového lůžka způsobený kandidózou. Pokud se žluté nehty neléčí, mohou se začít drolit a rozpadat, stejně tak jako nehtové lůžko. Žluté nehty mohou být také jedním z příznaků nemocné štítné žlázy, otoků nebo chronického kašle.

zlute-nehty

Bledé nehty

Bledé nehty mohou signalizovat, že trpíte podvýživou nebo začínajících chronickým srdečním selháním. Bledé mohou být také z důvodu nedostatečného prokrvení do této oblasti. Tento nedostatek prokrvení může znamenat také, že máte cukrovku. Podle mnohých doktorů je včasné varování velmi důležité, jelikož se může začít s léčbou cukrovky co nejdříve.

blede-nehty

Namodralé nehty

Namodralé nehty jsou signálem, že vaše tělo nedostává dostatek kyslíku. Namodralé nehty mohou být také příznakem Raynaudovy choroby, často je spojena také s bolestmi v oblasti prstů.

namodrale-nehty

Zvlněné nehty

Zvlněné nebo nepravidelné nehty mohou signalizovat, že trpíte autoimunitním onemocněním, jako je artritida nebo psoriáza. Může jít rovněž o jeden ze znaků lupénky.

zvlnene-nehty

Nafouklá kůže kolem nehtu

Nateklá nebo nafouklá kůže kolem nehtu může znamenat onemocnění známé jako lupus, přesněji Systémový lupus erythematodes. Lupus způsobuje záněty v mnoha oblastech těla, zarudlá nafouklá kůže u nehtového valu může být jedním z jeho projevů.

nafoukla-kuze-kolem-nehtu

Trhliny na nehtech, popř. rozpůlený nehet

Může jít o příznak onemocnění štítné žlázy nebo plísňové infekce nehtů. Podle studií mohou křehké nehty znamenat i to, že trpíte hypotyreózou. Pokud je rozdělený nebo popraskaný nehet spojený i s nažloutlým odstínem, jde pravděpodobně o houbovou infekci, která vyžaduje co nejrychlejší léčbu.

trhliny-na-nehtech

Kousání nehtů

Pokud si často koušete nehty, jde o jeden ze signálů, že jste ve stresu. Zeptejte se sami sebe, co vás tolik stresuje, že si musíte kousat nehty.

kousani-nehtu

Tmavé linky

Pokud zaznamenáte tmavé čáry nebo skvrny pod vašimi nehty, které nejsou spojeny s žádným úrazem, obraťte se na lékaře. Může se jednat o melanom.

tmave-linky

Nehty jsou velmi často indikátory různých onemocnění. Neberte signály vašeho těla na lehkou váhu. Ne vždy musí být změny na nehtech znakem vážného onemocnění, ale pokud je zaznamenáte, je vhodné tento problém řešit včas s odborníkem, který vám určí, co tato abnormalita znamená.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X