Bylina nesmrtelnosti, to je pětilistý ženšen

Zvláště v dnešním době, kdy je naše tělo vystaveno často se rychle měnícím povětrnostním podmínkám, inverzi a dalším nežádoucím civilizačním procesům, je potřeba posílit celkovou imunitu, a tak bychom měli sáhnout po ženšenu pětilistém (gynostema), jenž je pro Číňany a Japonce bylinou nesmrtelnosti. Nemusíme však kvůli němu cestovat až do těchto vzdálených zemí, ženšen pětilistý si můžeme vypěstovat doma v květináči.

Pěstování není složité

Do květináče o průměru 20 – 25 cm je vhodné přidělat oporu, neboť gynostema roste jako liána a bude vytvářet převisy. Květináč je dobré umístit na slunce a dbát na to, aby rostlina měla vlhkou zeminu. Pokud se rozhodneme přihnojit, tak zásadně organickým hnojivem. Na podzim odumírají výhony a rostlina prochází vegetačním klidem, tak žádnou paniku, že nám rostlina uhynula!

Z gynostemy trháme lístky

Ze ženšenu pětilistého trháme lístky, v každodenním využití buď na čaj nebo do salátů, do kterých můžeme nasekat i čerstvé výhonky. Čaj, který má nasládlou chuť a příjemnou vůni, můžeme připravit i ze sušených lístků. Postup není složitý, několik lístků gynostemy přelijeme teplou vodou a necháme tři minuty louhovat, pokud použijeme suché lístky, pak postačí 1 lžička na jeden šálek. Přestože nejsou zaznamenány žádné nežádoucí příznaky, doporučuje se denně vypít maximálně tří šálky toho čaje. Příznivé účinky bychom však měli pocítit v krátké době.

ženšen

Účinky ženšenu pětilistého

Ty jsou obrovské. Účinky gynostemy jsou 4x silnější než u bájného pravého ženšenu. Například v čínských provinciích, kde se čaj pravidelně pije, je nejvyšší procento lidí starších 100 let, a naopak zde bylo nižší procento úmrtí na rakovinu.

  • ženšenGynostema kladně ovlivňuje trávení, imunitní systém, snižuje cholesterol, léčí nespavost, stimuluje funkci jater a ledvin, snižuje hladinu cukru v krvi.
  • Zvláštní je její schopnost regulovat krevní tlak, kdy nízký zvyšuje a vysoký naopak snižuje.
  • Je prevencí proti infekční žloutence, rakovině, mrtvici a infarktu, posiluje imunitní systém.
  • Rovněž zlepšuje cirkulaci krve, fyzickou kondici, vytrvalost i rychlost reakcí.

To stojí za to, aby měla pevné místo v našich domácnostech.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X