3 tipy na zdravé pokrmy s konopným semínkem aneb proč ho konzumovat

Konopné semínko nemá na organismus žádné omamné účinky. Jedná se však o semínka, která ukrývají řadu důležitých vitamínů, minerálních látek, esenciálních mastných kyselin a jsou dobrým zdrojem bílkovin. Už jste konopná semínka ochutnali?

Konopné semínko

Konopná semínka pocházejí z tzv. technického konopí. Jedná se o odrůdu rostliny Cannabis L Sativa. Svým původem je tato rostlina z Asie, ale dnes konopná semínka používají příznivci zdravého stravování po celém světě. Technické konopí neobsahuje THC, popřípadě jej obsahuje v tak malé dávce, že nijak neovlivňuje vnímání, a to ani v případě, že byste konopných semínek zkonzumovali mnoho. Konopná semínka zakoupíte v obchodech se zdravou výživou či biopotravinami, ale i v mnoha běžných supermarketech. Zakoupit je můžete celá či v loupané formě.

Výživová hodnota

Konopné semínko je skvělým zdrojem nenasycených esenciálních mastných kyselin, především kyseliny gama linolenovou a kyseliny olejové. Obě kyseliny jsou přínosné pro správný vývoj i fungování mozku, reprodukční systém a metabolismus. Konopné semínko tvoří z 25 % bílkoviny, z 31 % tuky a z 34 % cukry. Obsahuje dokonce až 20 druhů aminokyselin, které jsou základními stavebními kameny bílkovin. Jsou tedy nepostradatelné při tvorbě svalů, ale i udržení zdravého imunitního systému. V konopných semínkách můžete najít i chlorofyl, lecitin či fytin. Konopná semínka obsahují vitamíny A, C, E a vitamíny ze skupiny B, nechybí ani minerální látky, hořčík, železo, vápník, zinek, jód, draslík atd. Konopná semínka jsou tedy pro lidský organismus nesmírně přínosná.

Zdravotní přínos

Díky obsahu látek jsou konopná semínka opravdu výživná. Regulují hladinu cholesterolu v krvi, posilují imunitní systém, pečují o zdraví pleti a vlasů a podporují růst svalové hmoty. Mají pozitivní vliv také na kognitivní funkce, jsou prevencí kardiovaskulárních onemocněních a pečují preventivně o pleť.

Využití

Konopná semínka můžete využít při přípravě mnoha různých jídel. Dají se předem namočit a konzumovat naklíčená v salátech. Koupit můžete také semínka loupaná, která můžete nasypat do své ranní kaše, přidat do granoly, připravit si z nich rostlinné mléko či s nimi posypat salát či krémové polévky. V tomto ohledu se fantazii meze nekladou.

Recepty

Smoothie

Připravte si smoothie s konopným semínkem či smoothie bowl. Rozmixujte vaše oblíbené ovoce (ideálně banány či lesní plody) s rostlinným mlékem (může být i konopné) a přidejte semínka a oříšky, které dají smoothie krémovou chuť a konzistenci. Následně smoothie nalijte do skleničky a ozdobte semínky. Pokud si připravíte smoothie hustší (můžete použít jogurt či mražený banán), nalijte jej do misky a ozdobte čerstvými plody, kousky oříšků a konopnými semínky. Smoothie můžete obarvit s pomocí borůvek, spiruliny či špenátu, aby mělo zajímavou barvu.

Pesto

Pesto je ideálním pomocníkem ve dnech, kdy se vám nechce příliš vařit. Pesto stačí smíchat s těstovinami a rychlý oběd je hotov. Pesto si můžete připravit také z konopných semínek, díky čemuž bude bohaté na bílkoviny.

 • 1 -3 stroužků česneku
 • 1/4 šálku loupaného konopného semínka
 • 1/3 šálku olivového oleje
 • 2 šálky čerstvé bazalky či rukoly
 • 1/3 šálku lahůdkového droždí
 • 1/2 lžičky himalájské soli

Omyjte listy bazalky, nasekejte si česnek a připravte si výkonného kuchyňského robota. Rozmixujte nejdříve bazalku/rukolu, česnek, konopná semínka a poté přidejte zbylé ingredience. Podle potřeby přidávejte olivový olej a dochucujte solí. Na přípravu pesta budete potřebovat opravdu kvalitní mixér. Uchovávejte pesto ve skleněné nádobě v lednici a používejte ho na těstoviny, tousty, na pizzu apod.

Rostlinné mléko

Z konopných semínek si můžete vyrobit chutné rostlinné mléko, které je bohaté na bílkoviny i esenciální mastné kyseliny. Potřebovat budete:

 • 2 šálky vody
 • 1/2 šálku loupaného konopného semínka
 • trocha himálajské soli
 • 2 para ořechy (dobrý zdroj selenu)
 • 1/3 lžička vanilkového extraktu (volitelné)
 • 1/4 lžičky stevie (volitelné)

Na přípravu konopného mléka budete potřebovat opravdu výkonný mixér. Nejdříve si semínka a ořechy předem namočte, ideálně 24 hodin a alespoň dvakrát je propláchněte. Druhý den vsypte semínka do mixéru, přidejte vodu, zbylé ingredience a mixujte, dokud není směs naprosto jemná. Následně přeceďte směs přes jemné plátýnko a máte hotovo. Skladujte rostlinné mléko v lednici.

Zdroje obrázků: https://www.flickr.com/photos/160866001@N07/45939154642, https://www.flickr.com/photos/68147320@N02/27694589210, https://www.flickr.com/photos/courtbean/30436725175, https://www.flickr.com/photos/30478819@N08/38977735101

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X