3 houby, které v Číně léčí už tisíce let. Znáte je?

V našich končinách si teprve získávají oblibu pacientů s různými zdravotními problémy, ale v Číně už je k léčení využívají tisíce let. O čem je řeč? O léčivých houbách reishi, cordyceps a čaga. Pojďme se společně podívat blíž na jejich původ a léčebné účinky.

Houba reishi podporuje imunitu

Asi nejznámější je u nás houba reishi, česky lesklokorka lesklá, kterou tradiční čínská medicína využívá přes 4000 let. Nejen čínská moudrost, ale i moderní výzkumy prováděné vědci z Harvardu, Kentucky a dalších vědeckých pracovišť prokázaly její příznivý vliv na organismus.

A jaké jsou její účinky? V první řadě podporuje obranyschopnost. Obsahuje totiž betaglukany, přírodní komplexní polysacharidy, které jsou schopné stimulovat makrofágy. Ty jsou zodpovědné za první reakci organismu na bakterie a parazity, a proto reishi pomáhá tělu lépe se vypořádat s nemocemi.

Další důležitou látkou, kterou reishi obsahuje, jsou triterpeny. Tyto nenasycené uhlovodíky mají protizánětlivé, antivirové a antimikrobiální účinky, a tak ve spolupráci s betaglukany chrání vaše tělo před nemocemi, a to i před nádorovými onemocněními.

Houbu reishi používali dříve také šaolinští mniši pro zlepšení koncentrace a zklidnění před meditacemi. Má totiž zklidňující účinky a pomůže vám s bojem proti stresu. Navíc zlepší kvalitu vašeho spánku: po požití reishi rychleji usnete, váš spánek bude hlubší a může se dokonce stát, že budete mít živější a barvitější sny.

Cordyceps navrací energii

Druhá houba zvaná cordyceps sinensis (česky housenice čínská) byla objevena čirou náhodou – před 1500 let si pastevci v Nepálu všimli, že má jejich dobytek po spasení zvláštní houby více energie. Do Evropy cordyceps přinesl v 18. století jezuita Jean Baptista de Halle, který pobýval v Číně jako host císaře. Císařská rodina v té době využívala tuto houbu k obnovení sil a posílení sexuální energie.

A čím to je, že cordyceps doplňuje energii? Podporuje tvorbu ATP, to je látka, při jejímž rozkladu vzniká energie potřebná pro fungování buněk nejen lidského těla. Díky tomu cordyceps prospívá starším lidem, lidem vyčerpaným prací nebo nemocí a dokonce i sportovcům, kteří chtějí dosahovat vyšších výkonů.

Její pozitivní vliv na sportovní výkony prokázala studie z italské Pavie, která zkoumala vliv housenice čínské na cyklisty. Ti, kteří ji užívali, vykazovali lepší využití energie a menší sklon k přetrénování.

Cordyceps má také vliv na potenci. Stimuluje Leydigovy buňky ve varlatech, které mají na starost produkci testosteronu. Proto se využívá jako přírodní afrodiziakum a lék na sexuální dysfunkce.

Čaga pomáhá na záněty a omlazuje

Poslední houba, o které se dnes zmíníme, je sibiřská čaga. Tu využívá nejen tradiční čínská medicína, ale i ruské léčitelství na Sibiři a Uralu. V Rusku se z ní od 16. století vaří čaje a v oblasti, kde je využívána, zjistili vědci nižší výskyt rakoviny a žaludečních potíží.

Čaga (někdy také uváděná jako chaga) roste na bříze v chladných lesích Evropy a Asie. Z břízy se do ní dostává betulin a kyselina betulinová, látky, které mají protizánětlivé účinky, léčí bolesti břicha a pomáhají v boji s viry. To věděli ruští léčitelé již před staletími. Doporučovali březovou kůru na hnisající rány, které pomáhala právě díky těmto látkám hojit. Čaga jako dřevokazná houba do sebe látky z dřeva a kůry vstřebává, a poskytuje nám je tak v lépe stravitelné formě.

Významné jsou i protivirové účinky betulinu, a tedy i čagy. Vědci v současnosti zkoumají jeho vliv na HIV a možnosti jeho využití k léčbě. Výzkum na myších také dokázal, že betulin dokáže v těle najít místo postižené nádorem a způsobuje rozklad rakovinných buněk, proto je čaga využívaná i jako doplněk při léčbě rakoviny.

Čaga se také užívá jako přírodní zdroj mládí. Její černé zbarvení je způsobené melaninem, látkou, kterou obsahuje i lidské tělo: ve vlasech, očích i kůži. Pro tělo je velmi náročné ho vytvořit, proto ho s přicházejícím stářím nebo špatné stravě nezvládne tvořit dostatek. Tuto houbu můžete užívat ve formě čaje, nebo si koncentrovanější čagu pořídit ve formě kapslí.

Sibiřská čaga obsahuje víc melaninu než jakákoliv jiná známá houba nebo bylina, proto je skvělým způsobem, jak ho tělu doplnit a ulevit tak organismu od jeho složitého vytváření. Právě díky melaninu dokáže čaga navracovat mladistvý vzhled.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X