Jaké svíčky jsou rizikové pro lidské zdraví? A jaké naopak kupovat?

S podzimním obdobím přichází v mnoha domácnostech také svíčková sezóna. Během podzimu a zimy jich vypálíme na desítky. Bohužel mnoho svíček, které kupujeme, mohou být zdraví škodlivé. Jaké svíčky tedy kupovat, abyste zbytečně neubližovali svému zdraví?

Cena a složení

Klíčovým pro vás vždy bude složení svíček. Přečtěte si vždy, co daná svíčka obsahuje, zvlášť pokud ji máte v plánu pálit v uzavřené místnosti. I když je výběr svíček na první pohled opravdu nepřeberný, chcete-li zakoupit svíčku kvalitní, ekologickou, která navíc nebude mít negativní vliv na vaše zdraví, výběr bude už o něco těžší. Bohužel v tomto případě budete muset sáhnout po svíčkách cenově nákladnějších, které však nijak neublíží vašemu zdraví. Aby byla svíčka zdraví nezávadná, měla by obsahovat kvalitní vosk, knot, neměla by obsahovat barviva a jedná-li se o vonnou svíčku, jsou vhodné jen organické esenciální oleje.

Rizikové svíčky

Nejvíce rizikové jsou svíčky parafínové, které bývají zpravidla nejlevnější. Obsahují totiž zbytky ropných produktů a při jejich spalování dochází k uvolňování toxických látek. Při spalování sice nevznikají černé saze, ale při spalování parafínu a mnohdy obsažených syntetických barviv a vůní vznikají karcinogenní látky. Může se jednat například o formaldehyd, toluen či oxid uhličitý. Samotný parafín je totiž vedlejším produktem při výrobě nafty a motorového oleje. Pokud takové kombo zapálíte v nevětrané místnosti, je to pro vaše zdraví velmi škodlivé. Rizikovými jsou tedy i vonné svíčky, ve kterých nechybí syntetické parfémy. Co se týká svíček gelových, jsou vyráběny z určitého druhu ropného oleje. Nejhorší pro vaše zdraví je, pokud pálíte svíčky v uzavřených prostorech, které se nevětrají, například v koupelně.

Kvalitní knot

Důležitý je však nejen použitý vosk, ale také knot. Levnější svíčky mají zpravidla knot, který je napuštěn zpomalovačem hoření a může obsahovat toxické olovo.

Zdravotně nezávadné

Pokud byste rádi nakoupili svíčky, které nejsou zdraví závadné, kupujte svíčky ze včelího vosku, které seženete i na mnoha vánočních trzích či svíčky z palmového či sojového vosku. Ideální jsou také svíčky s označením bio, které by neměly obsahovat zdraví škodlivé látky. Pravdou je, že svíčky sojové či palmové jsou finančně náročnější, ale vaše zdraví nijak neohrožují.

Včelí vosk

Asi nejlepší varianta zdraví nezávadných svíček. Svíčky ze včelího vosku jsou tradiční a příjemně medově voní. Hoří pomaleji a tedy i déle než klasické svíčky a během spalování nevylučují žádné toxiny. Pořídit si můžete buď svíčky odlité z forem či srolované z voskových plátů. Během hoření svíčky ze včelího vosku čistí vzduch. Nevýhodou těchto svíček je to, že jsou z živočišného zdroje, nejsou tedy veganské.

Palmové svíčky

Velkým hitem jsou dnes svíčky z palmového oleje, které poznáte na první pohled podle jejich krystalického vzhledu. Vyráběny jsou z čistého palmového oleje, také jsou finančně o něco nákladnější, přesto je jejich výhodou i to, že vydrží déle hořet než svíčky klasické. Jsou však kvalitní, nejde z nich žádný kouř. Palmová svíčka je i vhodným vánočním dárkem. Problém však může nastat při ekologickém pohledu na tento druh svíček.

Sojové svíčky

Svíčky ze sojového vosku jsou cenově dost nákladné, ale vydrží až o 50 % déle než svíčky klasické. Při hoření nevznikají žádné škodlivé látky, navíc se jedná o svíčku veganskou. Sojový vosk se vyrábí ze sojového oleje, proto je vhodné se při nákupu sojové svíčky také ujistit, z jaké sóji byla svíčka vyrobena, pro případ, že by byly použity geneticky modifikované rostliny obsahující pesticidy a herbicidy. Vždy kontrolujte složení i pro případ přidání syntetizovaných barviv či vůní z koncentrátů. Svíčka by měla být v bio kvalitě.

Rostlinné oleje

Zvolit můžete i svíčky z rostlinných olejů, kokosového, olivového, řepkového či slunečnicového apod. Přidávají se do nich zpravidla přírodní barviva a éterické oleje. Tyto svíčky jsou také dražší, ale pro zdraví nezávadné.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X