Pokud chodíte na záchod příliš často, možná vám to připadá před ostatními až trapné. Pocit plného močového měchýře je jedním z hlavních problémů častého močení. Může se jednat i o varovný signál naznačující problémy s ledvinami. Pokud se svým problémem nechcete hned chodit k lékaři, řekneme si o něm trochu více, včetně rad a receptů, které vás mohou problémů s častým močením efektivně zbavit.
Časté močení může být vyvoláno mnoha faktory, třeba nervozitou, hyperaktivním močovým měchýřem, infekcí močových cest, zánětem močového měchýře, diabetem, ale i těhotenstvím. Pokud jsou vaše příznaky jen mírné, doporučujeme, abyste vyzkoušeli prostředky, které si uvedeme níže. Pokud však problém přetrvává delší dobu, neváhejte vyrazit k lékaři, který stanoví vhodnou léčbu.
Brusinková šťáva
Brusinková šťáva je jedním z nejlepších prostředků pro léčbu infekce močových cest. Infekce močových cest se téměř vždy projevuje častějším močením a naší radou je vypít sklenici čerstvé brusinkové šťávy každý den. Vždy je lepší používat čerstvou domácí brusinkovou šťávu než kupovaný džus.
K výrobě budete potřebovat:
- 600 gramů čerstvých brusinek
- 6 šálků vody
Brusinky vařte tak dlouho, dokud neprasknou a poté z nich vymačkejte veškerou šťávu. Následně přidejte cukr, aby šťáva nebyla tak kyselá, a vypijte ji.
Med a listy bazalky
Šťáva z listů bazalky a med snižují časté močení. Konzumujte lžíci medu společně se čtyřmi lístky bazalky. Pro dosažení nejlepších výsledků konzumujte obojí na lačný žaludek.
Jogurt
Pravidelně konzumujte větší množství bílého jogurtu. Jogurt je v tomto ohledu velmi efektivní, protože obsahuje probiotikum s názvem „Lactobacillus acidophilus“, které zabraňuje růstu škodlivých bakterií v močovém měchýři.
Pijte hodně vody a omezte pití kávy
Dostatečná hydratace pomáhá vymýt z ledvin toxiny, které spouštějí časté močení. Kofein stimuluje močový měchýř a působí jako diuretikum. Příjem kofeinu tedy zvyšuje tvorbu moči. Kávu tedy co nejvíce omezte nebo ji nahraďte kávou bez kofeinu. Ideální náhradou kávy jsou bylinné čaje.
Jedlá soda
Vezměte půl lžičky jedlé sody a promíchejte ji s 2-3 dl vody. Jedlá soda, je zásaditá a upravuje rovnováhu pH v moči. To pomáhá snižovat podráždění močového měchýře a problém častého močení.
Serenoa plazivá
Serenoa plazivá (anglicky Saw Palmetto) je bylina, která dokáže léčit zvětšenou prostatu, která způsobuje časté močení u mužů. Doporučujeme dávku 320 mg jednou denně. Než ale začnete tento domácí lék používat, nejprve se poraďte s lékařem.
Kozlík lékařský
Kozlík lékařský je nejlepším bylinným lékem pro časté močení. Uvolňuje svaly močového měchýře a zastaví svalové křeče, které jsou jednou z hlavních příčin častého močení.
Hořečnaté mléko
Hořečnaté mléko, nebo také magnéziové mléko, je bohatým zdrojem hydroxidu hořečnatého, což je silný domácí lék na časté močení. Nejedná se o mléko jako takové, ale o hydroxid hořečnatý rozpuštěný ve vodě, hořečnaté mléko se mu říká jen kvůli bílé barvě. Lze si ho snadno připravit i doma. Pro zbavení problému navrhujeme užívat jednu polévkovou lžíci každý den. Tento domácí lék je účinnější u žen.
Kokotice čínská
Léky k léčbě častého močení často obsahují semena rostliny kokotice čínské. Má totiž schopnost snižovat ztrátu tekutin z těla. Ze semen si můžete vyrobit nápoj, který se pije jednou denně. Postup je jednoduchý: 2 čajové lžíce semen se vaří 15 minut ve čtvrt litru vody.
Esenciální oleje
Smíchejte ve stejném množstvím množství esenciální oleje jako je santalové dřevo, Tea tree, jalovec, bergamot a kadidlo. Následně je vmasírujte do oblasti přirození. Zkušený aromaterapeut vám dokáže poradit, jak snížit pálení a časté nutkání k močení.
Další rady
Můžete také zkusit Kegelovy cviky, které posilují svaly pánevního a ovládají močový měchýř. Časté močení také zmírníte tím, když se budete vyhýbat stresu, omezíte pití alkoholických nápojů, dále pití nápojů s kofeinem a budete se vyhýbat kyselým potravinám.